AB’DEN UKRAYNA VE MOLDOVA İÇİN “BEKLENEN KARAR” ÇIKTI

Avrupa Birliği uzun zamandır bünyesine almaya çalıştığı Ukrayna ve Moldova için bu akşam saatlerinde 27 ülke liderleri toplantısı sonrası olumlu karar çıktı. Ukrayna ve Moldova’ya ‘aday ülke statüsü’ verildi.

AB’DEN UKRAYNA VE MOLDOVA İÇİN “BEKLENEN KARAR” ÇIKTI
AB’DEN UKRAYNA VE MOLDOVA İÇİN “BEKLENEN KARAR” ÇIKTI Admin
Bu içerik 869 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bugün 27 AB üye ülkesinin liderleri, Ukrayna ve Moldova'ya üyelik için aday statüsü verilmesi konusunu görüşmek üzere Brüksel'de bir araya geldi. Toplantı 20.30'dan hemen önce bitti ve akabinde beklenen mesaj geldi:

Zirve, Ukrayna ve Moldova'nın aday statüsüne az önce karar verdi. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Twitter'da "tarihi bir fırsat" diye yazıyor ve şöyle devam ediyor: "Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, kararı Twitter'dan memnuniyetle karşıladı: 'Ukrayna ve AB ilişkileri için eşsiz ve tarihi bir an. Ukrayna'nın geleceği AB'de' diye yazdı.

Toplantı Perşembe günü saat 15.30’da başladı ve bu konuda geniş bir düşünce ve eylem birliği vardı. Aksi ise büyük bir sürpriz olurdu. Uzun yıllardır bekleyen Türkiye çeşitli bahanelerle hep oyalandı ve oyalanmaya da devam ediyor. 20 yıldır bekleyen Bosna Hersek de öyle. Ukrayna ve Moldova’ya acil statü verilmesinin arka planında politik nedenler yatıyor.

Ukrayna ile Rusya arasındaki anlaşmazlık ve savaşa dönüşmesinin arka planında Amerika ve İngiltere’nin hesapları yatıyor. Bu iki ülkede savaşın uzamasını istiyor. İpleri ABD’nin elinde olan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski sadece emir kulluğu görevini yerine getiriyor.

AB Avrupa Birliği Liderler Toplantısı Brüksel Üyelik Ukrayna Moldova Adaylık ülke Volodimir Zelenski
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ