İSVEÇ BAŞBAKANI UKRAYNA’YI ZİYARET EDİYOR

İsveç Başbakan Magdalena Andersson resmi bir ziyaret için Ukrayna’da bulunuyor. Butja ve Borodyanka kentlerini ziyaret etti. Rus işgalini kınadığını belirtti.

İSVEÇ BAŞBAKANI UKRAYNA’YI ZİYARET EDİYOR
İSVEÇ BAŞBAKANI UKRAYNA’YI ZİYARET EDİYOR Admin
Bu içerik 650 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Başbakan Magdalena Andersson, Cumhurbaşkanı Zelenski ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmede İsveç'in ülkenin yeniden inşasında Ukrayna'ya nasıl yardım edebileceğini konuşuldu. Andersson Kiev'de, ”Ülkelerini savunmak için yüksek bir bedel ödeyen Ukrayna halkına sempati ve hayranlığımı ifade etmek istiyorum” dedi.

İsveç Hükümeti bu geziyi büyük bir gizlilik içinde pazartesi öğleden sonra bir basın toplantısıyla açıkladı. Kısa bir süre sonra, Magdalena Andersson'un Ukrayna'ya seyahat ettiği ve Butja ve Borodyanka şehirlerini ziyaret ettiği haberi yayıldı.

Andersson, "Ben ve İsveç'in Ukrayna'nın barış ve demokrasi mücadelesine desteğini göstermek için kişisel olarak buraya gitmem benim için önemliydi" diyor.

Magdalena Andersson Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ile görüşmesinden sonra bir basın toplantısı yaptı. Basın toplantısında Butja ve Borodyanka'daki yıkım ve cinayetin sonuçlarını gördüğünü dile getirirken diğer şeylerin yanı sıra Butja'da toplu mezarlar gördüğünü söyledi.

Andersson, ”Tabii ki oraları ziyaret ettiğinizde ve yıkımı gördüğünüzde etkileniyorsunuz. Rus işgalini kınıyorum. Ukrayna'ya desteğimiz devam etmesi gerekiyor. Bu şiddetin Moskova için kazanımlara yol açmaması inanılmaz derecede önemlidir” dedi.

Başbakan ayrıca Zelensky ile Ukrayna'da yaptığı görüşmede İsveç'ten başka silah teslimatı sözü verilmediğini açıkladı.

Basına yansıyan haberlere göre, İsveç'in Ukrayna'nın yeniden inşasına nasıl katkıda bulunabileceği konusunun ele alındığı belirtildi.

Andersson, ”Zelenski ile yapılan görüşmeler hakkında İsveç'in geri dönüşüm ve yıkım enkazı konusunda özel sorumluluk alıp alamayacağını tartıştık” dedi.

Ukrayna İsveç İsveç Başbakanı Magdalena Andresson Volodimir Zelenski Resmi ziyaret Butja Borodyanka
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ