İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ İÇİN TOP TÜRKİYE’DE

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen NATO, İsveç ve Finlandiya temsilcileri katılım ortaklığı protokolü üzerinde anlaştılar. Şimdi bu protokol 30 NATO ülkesinin imzası için üye ülkelere gönderilerek, imzalamaları istenecek.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ İÇİN TOP TÜRKİYE’DE
İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ İÇİN TOP TÜRKİYE’DE Admin
Bu içerik 716 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Brüksel’de bulunan İsveç ve Finlandiya dışişleri bakanları beraberindeki heyetleriyle bugün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile biraraya gelecekler ve bir basın toplantısı düzenleyecekler. Basın toplantısından önce 30 Nato ülkesi temsilcilerinin varılan mutabakat sözleşmesini imzalamaları gerekiyor.

Türkiye, bu mutabakat metnini imzalayacak mı, ya da imzalamayacak mı? Bu henüz belli değil. İsveç ve Finlandiya Madrid’de üç devlet (Türkiye, İsveç, Finlandiya) arasında varılan mutabakat metni üzerinde farklı yorumlamalar ortaya çıkmış durumda. İsveç ve Finlandiya’nın verdikleri sözler konusunda geri dönüşler yönünde açıklamalarda bulunuyorlar.

Bu mutabakata göre, tüm NATO ülkelerinin kendi ülkelerinde de çeşitli parlamentolarda katılımı onaylaması gereken onay sürecinin önünü açıyor. Ancak bu yapıldığında ve katılım protokolü Washington'da doğru yerde arşivlendiğinde, İsveç ve Finlandiya askeri ittifakın tam üyesi olacaklardır.

Aynı zamanda, Türkiye'nin üyelik sürecini başlatma konusundaki vetosunu kaldırdığı geçen hafta Madrid'deki NATO zirvesinde varılan anlaşmaya rağmen, Türkiye'nin ne yapacağı sorusu devam ediyor. Ancak Türkiye, Madrid'de ülkelerin üzerinde anlaşmaya vardığı terörle mücadele, silah ihracatı ve iadeye ilişkin ifadelerden somut sonuçlar görmek istediğini açıkça ifade etmişti.

NTV’nin İngilizce yayın yapan Daily Sabah'a göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bu belgeye uymak zorundadırlar. Bu uymazlarsa, NATO'ya almayacağız” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğini onaylaması gerekiyor.

Belçika Brüksel NATO İsveç Finlandiya Toplantı üyelik Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ