İNGİLTERE BAŞBAKANI JOHNSON ZOR DURUMDA

Korona dönemindeki yasakların sürdüğü sırada Downing Street 10’da başbakanlık konutunda parti düzenleyen Boris Johnson bir hayli tepkilere ve istifa çağrılarıyla karşı karşıya kalmıştı. Şimdi de bakanlıklardan istifa eden bazı bakanlar dolaysıyla çok zorda kaldığı görülüyor.

İNGİLTERE BAŞBAKANI JOHNSON ZOR DURUMDA
İNGİLTERE BAŞBAKANI JOHNSON ZOR DURUMDA Admin
Bu içerik 720 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Birleşik Krallık ve dünya basınına göre Çocuk ve Aile Bakanı Will Quince, suçlamalarla karşı karşıya kalan bir vekil ile ilgili kendisine “doğru olmayan” bilgi verilmesi sebebiyle Boris Johnson hükümetinden istifa ettiğini açıkladı. Ayrıca Okullardan Sorumlu Devlet Bakanı Robin Walker ve Ulaştırma Bakan Yardımcısı Laura Trott da görevinden istifa ettiklerini açıkladılar.

Dün de Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid’in hükümette yaşanan skandalların ardından istifa etmesiyle Başbakan Johnson’ın siyasi kariyerindeki sorunlara yenileri eklenmişti.

Rishi Sunak ve Sajid Javid birbirlerinden birkaç dakika arayla gönderdikleri istifa mektuplarında Johnson’u hükümeti standartlara uygun olarak yönetmeyi başaramadığı konusunda eleştirmişlerdi.

Bütün bu istifalara karşın görevde kalmaya devam etmeye çalışacağının işaretini verdi. Johnson istifaların hemen ardından eski iş insanı ve mevcut eğitim bakanı Nadhim Zahawi’yi maliye bakanı olarak atadı. Şubat ayında hükümet içerisinde başka bir göreve atanan Steve Barclay ise sağlık bakanı olarak atandı.

İngiliz Guardian gazetesi, haberinde “Boris Johnson şimdilik kör topal gidiyor ama bu daha ne kadar sürecek?” yorumuna yer verdi.

The Times gazetesi de, “Johnson eşikte” başlıklı manşet haberinde, “Johnson’ın savaşmaya kararlı olduğunu ama bu savaşı kazanma şansının çok azaldığını” yazdı. 

Daily Telegraph gazetesi ise, “Boris Johnson bile bu istifalardan sonra hayatta kalamaz” yorumunu yaptı. Reuters haber ajansı da Muhafazakar Parti'de giderek artan sayıda ismin “Johnson için oyun bitti' ifadelerini kullandığını aktardı.

İngiltere Birleşik Krallık Başbakan Boris Johnson bakanlar istifa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ