JAPONYA ESKİ BAŞBAKANI SHİNZO ABE ÖLDÜRÜLDÜ

Japonya eski başbakanlardan 67 yaşındaki Shinzo Abe'nin Nara kentinde seçim konuşması yaparken silahlı saldırıya uğradı. Shinzo Abe, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

JAPONYA ESKİ BAŞBAKANI SHİNZO ABE ÖLDÜRÜLDÜ
JAPONYA ESKİ BAŞBAKANI SHİNZO ABE ÖLDÜRÜLDÜ Admin
Bu içerik 921 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Japonya’da en uzun süre başbakanlık yapan Shinzo Abe Japonya’nın batısında bulunan Nara’da seçim kampanyası sırasında uğradığı silahlı saldırı sonucunda öldürüldü. Eski başbakana arkadan yaklaşan ve iki el ateş eden saldırgan olay yerinde yakalandı. Saldırganın eski bir asker olduğu ortaya çıktı.

Japon medyası, olay yerindeki güvenlik güçlerinin yaka paça gözaltına aldığı saldırganın 41 yaşındaki Tetsuya Yamagami olduğunu tespit etti. Bir dönem Japon donanmasında çalıştığı öğrenilen ve bir süredir işsiz olan Yamagami hakkında soruşturma başlatıldı.

Dünya basının Japon devlet televizyonu NHK dayandırdığı haberine göre, Yamagami’nin 2002-2005 yılları arasında donanmada görev yaptığını da belirtildi. Polisin sorgusu sırasında Yamagami, suikastın arkasındaki motivasyonu da açıkladı.

Yamagami, “belli gruplara” karşı bir kin güttüğünü ve Abe’nin de o grupla bağı olduğuna inandığı için Abe’yi öldürdüğünü söyledi. Japonya’nın en uzun süre başbakanı olarak görev alan Abe’yi öldüren Yamagami’nin evine baskın da yapıldı.

Japon polisi yapılan incelemeler sonucunda saldırganın kullandığı silahın el yapımı olduğunu ve 40 santimetre uzunluğunda ve 20 santimetre genişliğinde iki metal tüp parçasının birbirine siyah bant ile yapıştırıldığı söyledi.

Japonya Shinzo Abe Silahlı saldırı Nara Seçim kampanyası öldürüldü Eski başbakan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ