TERÖRİST PYD LİDERİ: “TÜRKİYE HER AN KUZEY SURİYE’Yİ İŞGAL EDEBİLİR”

Suriye’nın Amerikan destekli sözde özerk yönetimi liderlerindem Salih Müslim, Türkiye’nin her an Kuzey Suriye’yi işgal edebileceğini İsveç basınına açıkladı. Terörst Salih Muslim, 2018 yılında İsveç’i ziyaret ederek hükümet yetkilileri ve diğer parti liderleriyle görüşmüştü.

TERÖRİST PYD LİDERİ: “TÜRKİYE HER AN KUZEY SURİYE’Yİ İŞGAL EDEBİLİR”
TERÖRİST PYD LİDERİ: “TÜRKİYE HER AN KUZEY SURİYE’Yİ İŞGAL EDEBİLİR” Admin
Bu içerik 799 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç basınına konuşan terörist lider Salih Müslim, “Türkiye hâlâ en iyi Kürt'ün ölü bir Kürt olduğunu düşünüyor. İsveç halkının bu şartları kabul etmemesi gerekir” diyerek, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine yönelik tavrını eleştirerek, kendilerini acındırma duygusu yaratmaya çalışıyor.

Suriye'nin Türkiye ile kuzey sınırı boyunca, Kürt özerkliğinin ilan edilen başkenti Kamışlı yer alıyor. Kürtler orada yaşayan ve büyük çoğunluğunu Süryanilerin oluşturduğu halkı kaçırtarak, susturarak kenti kendi başkentleri olarak ilan ettiler.

Suriye’nin Amerika ve batılı güçlerin yoğun çalışmaları sonrasında bir iç savaşa sürüklenmesinden yararlanan PKK’nin yan kolu olarak PYD adlı terör örgütü kuruldu. PYD, 2013'ten bu yana bölgeyi daha geniş bir hareketle kontrol eden terör örgütü konumundadır. Onun liderlerinden birisi de Salih Müslim’dir.

PYD, Suriye ordusunun ülkenin iç savaşı sırasında çekilmesinden sonra. Sonra Kamışlı'nın kontrolünü çatışmasız bir şekilde ele geçirdi. Kamışlıdan İsveç haber ajansı TT’ye konuşan Salih Müslim,  “Türkiye her an işgal edebilir. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan defalarca Suriye'nin kuzeyinde bir askeri operasyonun gerekli olabileceğini söyledi. O zaman amaç, Türkiye'nin ülkeyle olan tüm sınırı boyunca Suriye'ye ‘30 kilometre derinliğinde bir güvenlik bölgesi’ oluşturmaktır” biçiminde görüşlerini açıklayarak korkularını yansıtıyor.

Salih Müslim TT’ye, “Münferit bir olay yok, ancak saldırılar devam ediyor. Türkiye'nin tavrı değişmedi. ‘Hâlâ en iyi Kürt'ün ölü bir Kürt' olduğunu düşünüyorlar. İsveç halkının bu şartları kabul etmemesi gerekir” sözlerini sarf ediyor.

Müslim, gözlemcilerin değerlendirmelerine dayanarak, anlaşmanın metni belirsiz - ancak Türkiye'ye silah ihracatının yeniden başladığı anlamına gelebilir. Eğer öyleyse, silahların Suriye'de yaklaşan bir savaşta kullanılacağına inanıyoruz. Türkiye'nin NATO silahlarını kullandığı Kürtlere karşı sürdürülen yok etme savaşını Türkiye'ye silah yardımı yapanların umurlarında değil" ifadelerini kullanıyor.

İsveç Sosyal Demokratlarının PYD ile işbirliğini derinleştirmeyi vaat ettiği 2021 sonbaharından itibaren varılan bir mutabakat var. İsveç'in NATO üyeliği müzakereleri sürüyor.  Müslim'e göre, taraflar arasında hiçbir zaman temas olmamıştır sözlerini dillendirirken, “Sosyal Demokratlar ile Amineh Kakabaveh (bağımsız eski Sol Parti milletvekili) arasında bir anlaşma ya da protokol var ama bizimle alakası yok” diyerek, yalan beyanda bulunuyor.

Suriye PYD Terörizm Salih Müslim Kuzey Suriye Terör Örgütü TT Türkiye İşgal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ