PKK’NİN ÇOCUK SAVAŞÇILARI

Terör örgütü PKK ile yan kolu PYG’nin Birleşmiş Milletler (BM)’in hazırladığı ‘Çocuk Savaşçılar Raporu’na göre 2021 yılında saflarına zorla esir alarak 247 çocuğu savaşçı yaptığını açıkladı. Bu iki örgüt ayrıca 73 çocuğu da aynı yıl öldürdü.

PKK’NİN ÇOCUK SAVAŞÇILARI
PKK’NİN ÇOCUK SAVAŞÇILARI Admin
Bu içerik 780 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği tarafından yayınlanan “2021 Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar” raporu, bölücü terör örgütü PKK/YPG'nin Suriye'de işlediği savaş ve insanlık suçlarını bir kez daha gözler önüne serdi.

Rapora göre, örgütün Suriye'de faaliyet gösteren farklı kolları 2021 yılı boyunca toplam en az 247 çocuğu esir alarak zorla çatışma sahasına sürmeye başladı. Örgütün aynı yıl sadece Suriye topraklarında düzenlediği saldırılarda ise en az 73 çocuğun hayatını kaybettiği tespit edildi.

Terör örgütü, Suriye'de işgal ettiği topraklarda 2021 yılında en az 49 çocuğu da farklı bahanelerle hapse attı. Rapora göre ülkede geçen yıl yaşanan 45 okul ve hastane saldırısından 12'si de bölücü terör örgütü tarafından düzenlendi.

BM raporuna göre, Suriye'de birçok silahlı örgüt, çocukları zorla savaştırıyor. Ülkede en az 1296 çocuk savaşçı olduğu tahmin ediliyor. Bunların en az 1285'inin de sıcak çatışmalara katıldığı belirlendi. Ülkede 2021'de savaş nedeniyle hayatını kaybeden çocukların sayısı ise en az 898 olarak tespit edildi.

Ayrıca raporda, YPG/PKK'nın bir kolu olan ve ABD'nin kurdurduğ"İç Asayiş Güçleri" adlı terör örgütü türevinin ise aynı yıl içinde 24 çocuk istihdam ettiği belirtildi.

Yine terör örgütüne bağlı, sözde "Afrin Kurtuluş Güçleri"nin de 2021'de 2 çocuğu silahlı kadrosuna kattığının tespit edildiği kaydedildi.

Irak Suriye PKK PYG Terör örgütü terör Çocuk Savaşçılar Birleşmiş Milletler Çocuk Savaşçıları Raporu 2021 Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar BM raporu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ