İSVEÇ’İN İADE EDECEĞİ TERÖRİSTLERİN NORVEÇ’TEN SIĞINMA İSTEYECEĞİ İDDİA EDİLDİ

Norveç’in Klassekampen gazetesinde yer alan bir habere göre, İsveç'in Türkiye'ye iade edeceği teröristlerin Norveç'e sığınma başvurusunda bulunabileceği iddia edildi.

İSVEÇ’İN İADE EDECEĞİ TERÖRİSTLERİN NORVEÇ’TEN SIĞINMA İSTEYECEĞİ İDDİA EDİLDİ
İSVEÇ’İN İADE EDECEĞİ TERÖRİSTLERİN NORVEÇ’TEN SIĞINMA İSTEYECEĞİ İDDİA EDİLDİ Admin
Bu içerik 505 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

NATO’nun Madrid toplantısında üzerinde uzlaşılan  üçlü protokola gereğince İsveç’in Türkiye’ye teslim etmeye hazırlandığı terör örgütü üyelerinin Norveç’e sığınma başvurusunda bulunabileceği iddia edildi. Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay için başta PKK’li teröristler olmak üzere belli sayıda teröristin iadesini istiyordu.

Klassekampen gazetesine bir açıklama yapan Norveç Göçmenler Ofisi Sığınmacı Bölüm Şefi Line Zahl Kvakland, ”Bu kişiler Norveç’e sığınma başvurusu yaptıkları taktirde başvurularının kabul edilip olağan şekilde incelenecektir” dedi.

Norveç’e sığınma başvurusu iddiasına ilişkin konuşan Uluslararası Hukuk ve Mülteci Uzmanı Profesör Terje Einarsen de, bunun zor bir uygulama olduğunu ve Türkiye’nin bu duruma şiddetle karşı çıkacağını aktardı. İsveç’in NATO üyeliği ön koşulu için Türkiye ile yaptığı anlaşmayı hatırlatan Einarsen, bu anlaşmanın bütün NATO ülkelerini kapsadığını vurguladı.

NATO’ya üyelik başvurusunda bulunan İsveç ve Finlandiya ile Türkiye arasında, İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde Türkiye’nin endişelerini gidermeye yönelik üçlü protokol imzalanmıştı.

İsveç Finlandiya Türkiye Norveç Terörist PKK NATO Sığınma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ