İRAN’DA KADINLAR İSYANDA

1979 yılında İran’da iktidarı ele geçiren mollalar kadın haklarına büyük ölçüde kısıtlamalar getirmişti. 22 yaşındaki İranlı Mahsa Amini, saçını örtmediği için ahlak polisi tarafından öldürüldü. Ülke çapında kadınlar protestolar düzenliyor ve bu protesta hergün sürüyor. Protestocu kadınların peçelerini çıkardıkları, yaktıkları ve "diktatöre ölüm" diye bağırdıkları dünya basınına yansıyor.

İRAN’DA KADINLAR İSYANDA
İRAN’DA KADINLAR İSYANDA Admin
Bu içerik 678 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

1979 yılında İslam Devrimi'nden sonra kurulan İslam Cumhuriyeti’inden bu yana, İranlı kadınlar kanunen başörtüsü takmaya ve vücutlarını örtmeye zorlanıyor. Yasayı çiğneyen kadınlar, kınama ve para cezası ile cezalandırılıyor yada özgürlüklerinden yoksun bırakılarak hapsediliyor.

Geçen cuma günü 22 yaşındaki Mahsa Amini, İran'ın başkenti Tahran'da ahlâk polisi tarafından başörtüsü kullanmadığı için polis arabasına alınarak darp edildi. Darp işleminin karakolda da sürdüğü basına yansıyan haberler arasında yer alıyor. Mahsa Amini, aldığı darp nedeniyle - tanıklara göre - üç gün önce cuma günü yaşamını yitirdi. Bunun üzerine kadınlar sokağa döküldüler. İran, molla rejimini protesto etmeye başladılar.

Amini'nin ölümünün ardından ülkede büyük protestolar patlak verdi. BBC ve The Guardian gazetelerinin haberine göre, cumartesi günü Saqqez’de toprağa verilmesinden sonra yüzlrce kadının yerel valiliğe doğru yürüdüğü ve "diktatöre ölüm" diye bağırdığı bildiriliyor.

İran İran İslam Cumhuriyeti Başörtüsü peçe İslam Molla rejimi Ayatullah 1979 İran Devrimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ