SANSÜR YASASI TBMMM’DEN GEÇTİ

Türkiye’de sözde ‘dezenformasyonla mücadele’ amacıyla AKP – MHP tarafından hazırlanan ve sansür yasası olarak bilinen teklif, Meclis'ten geçerek yasalaştı. Bu yasayla başta basın olmak üzere halkın üzerinde fazlasıyla korku ve baskı ortamının oluşacağı görülüyor.

SANSÜR YASASI TBMMM’DEN GEÇTİ
SANSÜR YASASI TBMMM’DEN GEÇTİ Admin
Bu içerik 528 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Kamuoyunda “sansür yasası” olarak bilinen Dezenformasyonla Mücadele Yasa Teklifi’nin “bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasını öngören, halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçunu düzenleyen” tartışmalı 29. maddesi, TBMM Genel Kurulu’nda, “sesiz sedasız”, AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi.

Bu kabul edilen yasaya göre, sosyal medyada halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

Gazeteci kökenli CHP milletvekili Enis Berberoğlu yasayı eleştirerek; “35 yıl gazetecilik meslek hayatım boyunca 22 hükümet, 12 başbakan, 6 cumhurbaşkanı gördüm, hepsi medyayla uğraştı, hiçbiri başarılı olamadı. Medyayı susturacak, korkutacak bir yasayı tarih yazmadı, bundan sonra da yazmaz” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, “yasanın korku ve baskı iklimini daha da artıracağını” vurgulayarak; “ENAG yetkilileri, tutuklanacak, üç yıla kadar hapis cezası alacak. Bu bir zulüm yasasıdır” dedi.

Türkiye Sansür yasası kabul AKP MHP Enis Berberoğlu CHP İYİ Parti Erhan Usta
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ