BİZDE BÖYLE YÜRÜR İŞLER, BAYRAKTAR’DAN ’U’ DÖNÜŞÜ

17 Aralık büyük rüşvet operasyonunda oğlu gözaltına alınan Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yılan hikayesine dönen istifasında düğüm nihayet çözüldü. Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşen Bayraktar’ın istifadan vazgeçtiğini ve AKP için seçim çalışmalarına katılacağı bildirildi.

BİZDE BÖYLE YÜRÜR İŞLER, BAYRAKTAR’DAN ’U’ DÖNÜŞÜ
BİZDE BÖYLE YÜRÜR İŞLER, BAYRAKTAR’DAN ’U’ DÖNÜŞÜ
Bu içerik 1619 kez okundu.

ANKARA-Bayraktar istifasından haftalar sonra TBMM’ye gitti ve Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ile görüştü. Bayraktar’ın barış adımları Twitter mesajıyla devam etti.


Hürriyet'in haberine göre, Bayraktar, “Önce Allah’ın, sonra RTE’nin sayesinde, genel müdür, meclis üyesi, TOKİ Başkanı, milletvekili ve bakan olduğum gerçeği ortadadır” mesajı attı. Bayraktar nihayetinde Erdoğan ile de görüşerek partide kalmasını kesinleştirdi. Bayraktar’ın artık partisinin seçim çalışmalarına da katılarak destek olması bekleniyor.


Bayraktar, görevinden istifa etmeyince bakanlıktan azledilmişti. Bayraktar, NTV’ye yaptığı açıklamada ise Başbakan Tayyip Erdoğan’ı da eleştirerek hem partisinden hem milletvekilliğinden istifa ettiğini açıklamıştı. Ancak bu kararının hukuki gerekçelerini yerine getirmeyen Bayraktar, bakanlıktaki devir teslim töreninde, “40 yıllık davama hizmet edeceğim” diyerek istifadan dönüşünün ilk sinyalini vermişti.


İstifasını açıklamasına rağmen resmen bu konuda girişimde bulunmadığına yönelik basında haberler çıkması üzerine ise Bayraktar, dilekçesini AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’e göndermişti. İstifanın verileceği yerin genel merkez olmadığından hareketle de Şahin herhangi bir işlem yapmamıştı. Dilekçe daha sonra AKP Meclis Grubu’na gönderildi. Grup yönetimi de dilekçe için hiçbir işlem yapmadı.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya yolculuğunun hemen öncesinde Erdoğan Bayraktar hakkında yaptığı, "Erdoğan Bayraktar ile bir görüşme yaptım ama ikna etmem gibi bir şey söz konusu değil. Erdoğan bey ikna edilecek biri değil ki... Benimle 25 yıllık geçmişinde nereden nereye nasıl yürüdüğümüz belli. Orada kullanmış olduğu yanlış ifadeyi düzeltmen onun görevidir" açıklamasına Bayraktar'dan hemen yanıt geldi.
 

Bayraktar, AA'ya gönderdiği yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Bu operasyonu kimlerin yaptığı, hangi işbirliklerinin oluştuğu kamuoyu nezdinde açıklığa kavuşmaktadır. Bu operasyon sürecinde şahsımı, ailemi ve çalışma arkadaşlarımı zan altında bırakacak ve izah edemeyeceğim hiçbir hususun olmadığını defalarca ifade ettim. Şahsıma isnat edilen imar usulsüzlükleri ithamı tamamen mesnetsiz olup yaptığımız imar planlarının tamamen şeffaf, yasalara uygun, kamuoyu ve yargı denetimine açık, yatırım ortamını ve iklimini iyileştirici ve de ülke menfaatleri doğrultusunda atılmış adımlar olduğu aşikardır.
 

ayın Başbakanımız 40 yıldır benim davamın lideridir. 25 Aralık 2013 tarihinde yaptığım açıklamada, bu hususun altı çizilmiş ve Sayın Başbakanımızın da icranın başı olduğu zikredilmiştir. Bunun aksi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etmek için maksadımı aşan bir şekilde 'istifa' kelimesi tarafımdan kullanılmıştır. Bu ifademden dolayı liderimden ve dava arkadaşlarımdan özür diliyorum.
 

Ayrıca benim kişisel tarihim, kullanmış olduğum bir kelime ile şekillendirilemez. Bu kelimenin yol arkadaşlarım ve aziz milletim tarafından maksadı aşan bir ifade olarak telakki edilmesini talep ediyor, kamuoyuna saygılarımı sunuyorum."

 

ERDOĞAN'A 'İSTİFA ET' DEMİŞTİ!

Bayraktar, 25 Aralık 2013 günü istifa etmiş, "17 Aralık tarihinde yapılan operasyon dosyasında şahsımı rencide edecek veya izah edemeyeceğim hiçbir husus yok. Ancak Sayın Başbakan'ın istediği Bakanla çalışmak veya istediği bakanı görevden almak en tabi hakkıdır ve yetkisidir. Fakat 'rüşvet  ve yolsuzluk ifadelerinin bulunduğu bir operasyon sebebiyle istifa ediniz ve beni rahatlatacak deklarasyonu yayınlayınız' şeklinde tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Etmiyorum çünkü, soruşturma dosyasında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan'ın talimatıyla yapıldı. Bu minval üzere bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğimi açıklıyorum. Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için sayın Başbakan'ın istifa etmesi gerektiğine inandığımı ifade ediyor, yüce milletime saygılar sunuyorum" demişti.


İSVEÇ POSTASI/BASINDAN

Erdoğan Bayraktar İstifa Yolsuzluk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ