STOLTENBERG’TEN, TÜRKİYE VE MACARİSTAN’A ÇAĞRI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'in üyeliğini onaylaması için Macaristan ve Türkiye üzerindeki baskıyı artırıyor. Stoltenberg, ”Geri kalan iki müttefiki başvuruları mümkün olan en kısa sürede onaylamaya çağırıyorum” açıklamasını yaptı.

STOLTENBERG’TEN, TÜRKİYE VE MACARİSTAN’A ÇAĞRI
STOLTENBERG’TEN, TÜRKİYE VE MACARİSTAN’A ÇAĞRI Admin
Bu içerik 732 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Eylül ayı içerisinde, 28 NATO ülkesinin parlamentoları rekor bir hızla
İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğini onayladı. Macaristan ve Türkiye henüz onay vermedi. Türkiye, Madrid Mutabakatıyla verilen sözlerin yerine getirilmesinde ısrar ediyor.

İsveç, Türkiye’ye karşı yumuşak ve temkinli bir yol izliyor. Üstü kapalı isteklerin yerine getirileceğini ima ediyor ama, bunun hiç de kolay olmadığını da biliyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Brüksel’de yaptığı bir basın toplantısında sabırsızlığını belli ederek; ”Finlandiya ve İsveç hem NATO'yu hem de güvenliği güçlendiriyor. Bu iki ülke Haziran ayında imzalanan üçlü anlaşmaya göre davranmaya, sözlerini yerine getirmeye bakıyor” dedi.

Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasındaki, diğer şeylerin yanı sıra terörle mücadelede işbirliğini ilgilendiren anlaşmaya bir kez daha atıfta bulunarak, ”Tüm müttefikler haziran ayında Finlandiya ve İsveç'in başvuru protokolünü imzalayarak tarihi bir karar aldılar. Geri kalan iki müttefiki başvuruları mümkün olan en kısa sürede onaylamaya çağırıyorum” ifadelerini kullanıyor.

Macaristan Adalet Bakanı Judit Varga İsveç basınından bir soruya verdiği yanıtta, ”Macaristan'ın başvuruyu yakında onaylayacaktır. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylayacağız, bu an meselesi. İnanın bana, Macaristan İsveç üyeliğini tamamen destekliyor” dedi.

Türkiye'ye gelince, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ulf Kristersson Kasım ayı başında Ankara'da bir araya geldi. Erdoğan, Stoltenberg'in İsveç'in üçlü anlaşmadaki taahhüdünü yerine getirdiği yönündeki görüşünü paylaşmıyor. Erdoğan, Haziran 2023'teki cumhurbaşkanlığı seçimine de atıfta bulunarak, Türkiye'nin uygulamayı yakın zamanda onaylamayacağını ima ediyor.

NATO Jens Stoltenberg İsveç Finlandiya üyelik Macaristan Türkiye onay çağrı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ