TÜRKİYE, İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN ÜYELİĞİNİ TARTIŞMAYA AÇIYOR

Türkiye, Bükreş'teki NATO toplantısında İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini tartışmaya açıyor. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, ”orada memorandumdaki koşulların yerine getirilmesi ve bu çalışmaların nasıl ilerlediği hakkında görüş alışverişinde bulunma fırsatımız olacak” dedi.

TÜRKİYE, İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN ÜYELİĞİNİ TARTIŞMAYA AÇIYOR
TÜRKİYE, İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN ÜYELİĞİNİ TARTIŞMAYA AÇIYOR Admin
Bu içerik 531 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu pazartesi günü yaptığı açıklamada, iki ülkenin NATO'ya katılım başvurularını görüşmek üzere İsveçli ve Finlandiyalı mevkidaşlarıyla bir araya geleceğini söyledi.

Toplantı, NATO’nun salı günü (yarın) Romanya'nın başkenti Bükreş’te yapılacak ve toplantısı sırasında gerçekleşecek. İsveç Dışişleri Bakanı Billström TT'ye, tek tek devletlerle oturup konuşmanız tüm NATO anlaşmasının bir parçası ve toplantının önemli bir parçası” yorumunu yaptı.

Billström, ”Türk Dışişleri Bakanıyla görüşmem, doğal olarak, İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye ile birlikte taraf olduğu bu yaz Madrid toplantısıyla bağlantılı olarak kararlaştırılan üçlü mutabakatın yerine getirilmesi etrafında dönecek” diye devam ediyor.

NATO dışişleri bakanları Salı ve Çarşamba günleri Bükreş'te iki günlük bir toplantı için bir araya gelecekler. İsveç ve Finlandiya da aday üyeler olarak davet edildiler.

Toplantıdan önce NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın NATO başvurusunun onaylanması için baskı yapması bekleniyor.

Stoltenberg düzenlediği basın toplantısında, ”Katılım sürecini tamamlama ve (İsveç ve Finlandiya) NATO’nun tam üyeleri olarak hoş geldiniz deme zamanıdır. Bunun onları daha güvenli, NATO'yu daha güçlü ve Avrupa-Atlantik bölgesini daha güvenli hale getirecektir” ifadelerini kullandı.

NATO Romanya Bükreş Dışişleri Bakanları toplantı Türkiye İsveç Finlandiya üyelik Tobias Billström
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ