İSVEÇ VE FİNLANDİYA DIŞİŞLERİ BAKANLARI AMERİKA’DA GÖRÜŞMELER YAPIYOR

İsveç ve Finlandiya’nın Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşı bahane ederek NATO’yan üye olmasını isteyen Amerika, Baltık Denizi’ni Amerikan Gölü yapmaya kararlı görünüyor. Macaristan ve Türkiye’yi birtakım vaatlerle kafa kola alabileceğini hesaplamış görünüyor.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA DIŞİŞLERİ BAKANLARI AMERİKA’DA GÖRÜŞMELER YAPIYOR
İSVEÇ VE FİNLANDİYA DIŞİŞLERİ BAKANLARI AMERİKA’DA GÖRÜŞMELER YAPIYOR Admin
Bu içerik 583 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç ve Finlandiya Hükümetleri Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşı bahane ederek el altından Amerikan’ın isteklerini yerine getirmek için ilkbaharda yaptıkları ön görüşmelerden sonra yaz başlarında başvurularını yaptılar.

İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin elit topları önceden karşı oldukları NATO üyeliğine sonradan görüş değiştirerek olumlu baktıklarını söylediler. Yaz öncesi Amerikayı ziyaret ederek Joe Biden’le görüşün o zamanki Başbkan Magdalene Andersson, bu görümeden sonra NATO’ya üyelik için İsveç’in kararlı olduğu yönünde beyanları ortalığa saçılmıştı.

Bugünde İsveç ve Finlandiya'nın NATO başvuruları Tobias Billström ve Finlandiyalı meslektaşı Pekka Haavisto'nun ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Vaşigton DC’deki görüşmelerinde ele alındı. Ortak bir basın toplantısı düzenlendiler.

Amerika Dışişleri Bakanı Antony Blinken, başvurular hakkında konuştuklarını ve süreçte oldukça ilerlediklerini ifade etti. İsveç ve Finlandiya bu yaz NATO üyesi olmaya davet edildiğinden beri, 30 NATO ülkesinden 28'i katılım protokollerini onayladı. Sadece Macaristan ve Türkiye kaldı.

Billström Çarşamba günü TT'ye, "Şimdi önemli olanın ABD'nin bu durumu nasıl gördüğünü ve ne kadar çabuk üye olabileceğimizi duymak olduğudur" dedi.

İsveç NATO’ya üye olabilmek için Türkiye’nin isteklerini yerine getiriyormuş gibi yaparak PKK’li teröristler yerine küçük suçlardam hükümlü çerezleri Türkiye’ye sınır dışı yapıyor. Türkiye’deki yandaş basın bunu yapartılı olarak ”zafer” olarak yorumluyor.

NATO İsveç Finlandiye Amerika üyelik Dışişleri Bakanları Wasigton DC Türkiye Macaristan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ