SURİYE İLE 11 YILDAN SONRA İLK TEMAS MOSKOVA'DA KURULDU

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan; Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile Rusya Federasyonu ve Suriye istihbarat başkanlarıyla Moskova’da bir araya geldi. Böylece Suriye ile 11 yıl sonra ilk temas Moskova'da gerçekleştirilmiş oldu.

SURİYE İLE 11 YILDAN SONRA İLK TEMAS MOSKOVA'DA KURULDU
SURİYE İLE 11 YILDAN SONRA İLK TEMAS MOSKOVA'DA KURULDU Admin
Bu içerik 631 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Suriye krizin başlamasın ardından geçen 11 yıldan sonra Türkiye Suriyeli yetkililerle Rusya’nın gözetiminde görüşmeler yapmak üzere bir araya geldi. Bu amaçla Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde MİT Başkanı Hakan Fidan ile Moskova’ya uçtu.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Milli Savunma Bakan Hulusi Akar ve MİT Başkanı Fidan; Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile Rusya Federasyonu ve Suriye istihbarat başkanlarıyla burada bir araya geldi.

Toplantıda "Suriye krizi", "mülteci sorunu" ve "Suriye topraklarında bulunan tüm terör örgütleri ile ortak mücadele" konularının ele alındığı ifade edildi. 

Toplantının sonucunda "Suriye’de ve bir bütün olarak bölgede, istikrarın temin edilmesi ve sürdürülmesi için üçlü formattaki toplantıların devamı konusunda mutabık kalındığı belirtildi.

Bakanlar düzeyinde yapılan bu toplantı, Ankara'nın Şam yönetimiyle 11 yıl sonra yaptığı en üst düzey görüşme olması nedeniyle dikkat çekiyor.

Görüşmeye ilişkin MSB'den bir açıklama yapıldı. Şöyle denildi:

"Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan; Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile Rusya Federasyonu ve Suriye istihbarat başkanlarıyla Moskova’da bir araya gelmiştir.

Toplantıda Suriye krizi, mülteci sorunu ve Suriye topraklarında bulunan tüm terör örgütleri ile ortak mücadele çabaları ele alınmıştır.

Yapıcı havada geçen toplantının sonucunda Suriye’de ve bir bütün olarak bölgede, istikrarın temin edilmesi ve sürdürülmesi için üçlü formattaki toplantıların devamı konusunda mutabık kalınmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Türkiye Suriye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar MİT Müsteşarı Hakan Fidan Suriye Savunma Bakanı li ahmud Abbas Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ