TÜRKİYE: ”İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNİ ONAYLAMAYA HAZIR DEĞİLİZ”

Perşembe akşamı Stockholm Belediye Binasına Kürt teröristlerce asılan Cumhurbaşkanı Erdoğan maketi, İsveç ile Türkiye arasında krize yol açmıştı. AFP haber ajansı, Türkiye'nin İsveç'in NATO başvurusunu onaylamaya hazır olmadığını bildirdi. Aynı zamanda Erdoğan'ın sözcüsü, Türkiye'nin Türkiye seçimlerinden önce İsveç'in başvurusunu onaylaması için sürenin daraldığını iddia ediyor.

TÜRKİYE: ”İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNİ ONAYLAMAYA HAZIR DEĞİLİZ”
TÜRKİYE: ”İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNİ ONAYLAMAYA HAZIR DEĞİLİZ” Admin
Bu içerik 550 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç ile Türkiye arasındaki ilişkiler, Perşembe günü Stockholm Belediye Binası önünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı temsil eden bir kuklanın ayaklarından asılmasının ardından daha da kötüleşti. Oyuncak maketle ilgili çıkan kargaşa Türkiye'nin İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlén'in 17 Aralıkta Ankara'ya yapmayı planladığı ziyareti iptal etmesine neden oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı İbrahim Kalın, İsveç’in devam eden NATO üyeliği onay süreci hakkında konuştu. Reuters konuşan Kalın, ”Stockholm, geçen yıl Madrid'de imzalanan anlaşmayı uygulamaya tamamen kararlı görünüyor. Ancak, hukuk sisteminin yeni terör tanımlarını uygulamasına izin verecek yeni yasalar yapmak için ülkenin altı aya daha ihtiyacı var.” görüşünü ifade ediyor.

Aynı zamanda Reuters, Türkiye'nin İsveç'in başvurusunu Mayıs'ta yapılacak Türkiye seçimlerinden önce onaylaması için sürenin daraldığını yazıyor. TT'nin haberine göre İbrahim Kalın, ”Millet Meclisine onay yasasını göndermeye hazır değiliz” diyor.

Başbakan Ulf Kristersson Stockholm Belediye Binası önündeki eylem, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyesi olma başvurusuna karşı "sabotaj" olarak değerlendiriyor. Bu durumu ”İğrenç bir eylem” olarak yorumlayarak, ”Türkiye'nin bu konudaki öfkesini anlıyorum. Başka bir ülkede olsaydı ve İsveç'in önde gelen politikacılarına yönelik olsaydı, aynı öfkeyi gösterirdik” diyor.

türkiye isveç NATO üyelik erdoğan maketi kürt terör grupları PKK PYD/YPG onay
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ