FİNLANDİYA NATO ÜYELİĞİ İÇİN, ”İSVEÇSİZ OLMAZ” DİYOR

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Finlandiya'nın NATO üyeliğine sadece evet demesinin ardından basınla görüştü. Finlandiya dışişleri bakanı, “Pozisyonumuz değişmedi. İsveçsiz olmaz” diyor.

FİNLANDİYA NATO ÜYELİĞİ İÇİN, ”İSVEÇSİZ OLMAZ” DİYOR
FİNLANDİYA NATO ÜYELİĞİ İÇİN, ”İSVEÇSİZ OLMAZ” DİYOR Admin
Bu içerik 458 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Pazar günü yaptığı bir konuşmada, Türkiye'nin yalnızca Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylayabileceğini açıklamıştı. FInlandiya Dışişleri Bakanı düzenlediği basın toplantısında, ”Bu süreçte İsveç ile birlikte ilerlemek en büyük dileğimizdir. Bunun Finlandiya savunması için önemli olduğunu ve son 10 ayda bu hedefe ulaşmak için çok çalıştık. Bu konuda hem İsveç hem de Finlandiya'nın NATO üyeliğinin onaylanmasını sağlamak için aktif olarak çalışmaya devam ediyoruz” ” görüşünü ifade etti.

Haavisto devamla, ”İsveç'in Finlandiya'nın en yakın müttefiki olduğunu ve Finlandiya'nın bu konudaki tutumu değişmemiştir” dedi.

Geçen salı günü Haavisto'nun tavrı farklıydı. Daha geçen sonbaharda Türkiye, NATO'ya tam üyelik yolunun İsveç'inkinden daha kısa olabileceğinin işaretini verdi. Haavisto, salı günü Finlandiya'nın "elbette durumu değerlendirmesi gerektiğini" söyledi.

Konunun uzmanlarına göre, hem İsveç hem de Finlandiya taraflarından tepki beklenemezdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Haavisto'yu aradı ve Finlandiya dışişleri bakanı geri adım atmak ve nüans yapmak zorunda kaldı yönünde bir görüş ileri sürüyorlar ki, elbette doğruluk payı oldukça yüksektir. Stoltenberg, Amerikan yanlısı çalışmalar yaptığı bilinen bir gerçektir.

Ayrıca Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö bu olayların daha sonrasında yaptığı açıklamada, ”Erdoğan’ın açıklamasının Finlandiya'nın İsveç ile birlikte NATO'ya katılma çizgisini değiştirmedi” dedi.

Finlandiya NATO Nato üyeliği Cumhurbaşkanı Erdoğan Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto İsveç İsveçsiz olmaz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ