BALTIK DENİZİNDEKİ KUZEY AKIM GAZ BORU HATTINA DÜZENLENEN SABOTAJI UKRAYNALILAR MI YAPTI?

Kuzey Akım'ın havaya uçurulmasının arkasında Ukrayna yanlısı bir grup olabilir, diye yazıyor. New York Times gazetesi ve Amerikan istihbaratına atıfta bulunuyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky'nin danışmanı Myhailo Podoljak, Reuters haber ajansına Ukrayna'nın "kesinlikle" karışmadığını söylüyor.

BALTIK DENİZİNDEKİ KUZEY AKIM GAZ BORU HATTINA DÜZENLENEN SABOTAJI UKRAYNALILAR MI YAPTI?
BALTIK DENİZİNDEKİ KUZEY AKIM GAZ BORU HATTINA DÜZENLENEN SABOTAJI UKRAYNALILAR MI YAPTI? Admin
Bu içerik 527 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

New York Times gazetesinde yayınlanan makalede, patlamaya Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky ya da diğer üst düzey Ukraynalı politikacıların karıştığına dair hiçbir kanıt olmadığını vurguluyor.

Grubun Ukrayna'nın ısrarıyla hareket ettiğine dair de bir kanıt yok. Grup, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in muhalifleri olarak tanımlanıyor ancak grupta kimlerin yer aldığına dair bir bilgi yok. Ayrıca sabotaj emrini birisinin verip vermediği ve gruba bunu gerçekleştirmesi için para ödenip ödenmediği de net değil.

İstihbarat bilgilerine göre sabotaj "kayıt dışı" gerçekleştirilmiş olabilir, ancak aynı zamanda Ukrayna hükümeti ya/ya da Ukrayna güvenlik servisiyle bağlantıları olabilir.

New York Times'a göre, patlayıcılar muhtemelen ordu veya istihbarat servisleri için çalışmamış gibi görünen "deneyimli" dalgıçların yardımıyla gaz hatlarına yerleştirildi. Aynı zamanda, Amerikan istihbarat servisinin ve Avrupalı ​​muadillerinin önümüzde olanlarla ilgili gerçekte hangi bilgilere sahip oldukları da belirsiz.

CIA ve ABD Ulusal Güvenlik Konseyi, veriler hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Salı akşamı NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile İsveç ve Finlandiya'nın NATO başvuruları hakkında bir basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, New York Times'a ilişkin bilgileri şu şekilde yorumladı: ”Devam eden bir ön soruşturmadır, soruşturmalar tamamlanmadan arkasında kimin olduğu hakkında spekülasyon yapmak deliliktir. Kesin olarak söyleyebileceğimiz şey, sabotajın modern toplumumuz için gerekli olan kritik altyapının savunmasızlığını gösterdiğidir” dedi.

Kuzey Akım gaz boru hattı sabotaj NYT Ukrayna yanlısı terör grubu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ