AMERİKAN BOMBARDIMAN UÇAĞI BALTIK DENİZ ÜZERİNDE TUR ATTI

Uçakların seyir hallerini yayınlayan Flightradar24 sitesinden alınan verilere göre, bir Amerikan bombardıman uçağı Cumartesi akşamı Baltık Denizi üzerinden Finlandiya Körfezi'ne uçtu. Uçak güneye ve Rus toprağı olan Hogland adasının biraz dışından Estonya'ya saptı.

AMERİKAN BOMBARDIMAN UÇAĞI BALTIK DENİZ ÜZERİNDE TUR ATTI
AMERİKAN BOMBARDIMAN UÇAĞI BALTIK DENİZ ÜZERİNDE TUR ATTI Admin
Bu içerik 468 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Cumartesi akşamı, Amerikan Boeing B-52 Stratofortress bombardıman uçağı Polonya'dan havalandı, Gotland'ın doğusundaki Baltık Denizi üzerinden kuzeye uçtu ve ardından doğuya doğru Saint Petersburg'a döndü. Flightradar'ın verilerine göre, Rusya'nın Hogland adasından hemen önce güneye döndü ve Polonya'ya dönmeden önce Baltık üzerinden devam etti.

İsveç Silahlı Kuvvetleri, Sveriges Radyosu "Ekot"a uçağı gözlemlediklerini doğruladı. SR'ye konuşan Norveç Savunma Akademisi'nde askeri bilimler uzmanı olan Peter Haldén, "Yeni olan şey, hem Saint Petersburg'a hem de Kaliningrad'a bu kadar yakın uçmasıdır" diyor.

Askerlik bilimi uzmanı Peter Haldén, Sveriges Radio'ya, Rusya sınırına bu kadar yakın geçen Amerikan bombardıman uçuşlarının "yeni normal" haline geldiğini söyledi ve Cumartesi günkü uçuşu "oldukça dengeli bir mevcudiyet işaretlemesi" olarak nitelendirdi.

Peter Haldén, “Çok sembolik. Yanlış yorumlanabileceği anlamında tehlikeli bir sembol değildir” yorumunu yapıyor.

Fin televizyonu Yle bu hafta, Rusya'nın Ukrayna'daki Kırım'ı ilhak etmesiyle bağlantılı olarak Hogland'daki Rus askeri faaliyetinin 2014'ten bu yana arttığını bildirdi. Finlandiya Dış Politika Enstitüsü Başkanı Mika Aaltola, Twitter'da Finlandiya Körfezi'nin "Avrupa'nın stratejik açıdan en önemli boğazlarından biri" olduğunu yazıyor ve şöyle devam ediyor: "Rusya, Alaska'dan Kuzey Kutbu'na kadar provokasyonların sayısını artırdı. Bu bir cevaptır” değerlendirmesini yapıyor.

ABD B-52 Bombardıman uçağı Baltık Denizi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ