İRAN YÜKSEK MAHKEMESİ İSVEÇ VATANDAŞI DA OLAN BİR KİŞİYE İDAM KARARI VERDİ

İranda tutuklanan hem İsveç hem de İran vatandaşlığına sahip olan Chaab, terör suçu işlediği iddiasıyla ölüm cezasına çarptırıldı. Haber ajanslarının bildirdiğine göre, İran Yüksek Mahkemesi İsveç-İranlı Habib Chaab'ın idam cezasını onadı. 2020'de gizemli bir biçimdeTürkiye’deyken ortadan kaybolmuştu

İRAN YÜKSEK MAHKEMESİ İSVEÇ VATANDAŞI DA OLAN BİR KİŞİYE İDAM KARARI VERDİ
İRAN YÜKSEK MAHKEMESİ İSVEÇ VATANDAŞI DA OLAN BİR KİŞİYE İDAM KARARI VERDİ Admin
Bu içerik 539 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Mahkeme belgelerine göre, İran tarafından terörist olarak nitelendirilen ayrılıkçı grup ASMLA'nın lideri olarak hareket etmekle suçlanıyor. Mahkeme ayrıca onu 2018'de İran'ın Irak sınırındaki bir eyaleti olan Huzistan'da bombalama eylemleri planlamak ve gerçekleştirmekle suçluyor. Kurbanların çoğu İran Devrim Muhafızları'na mensuptu. ASMLA eyalette bağımsız bir devlet görmek istiyor.

İsveç Dışişleri Bakanlığı daha önce olayla ilgili olarak İran'ın temsilcileriyle temas halinde olduğunu ve konsolosluk erişimi talebinde başarısız olduğunu söylemişti. Chaab, Ekim 2020'de Türkiye'de kayboldu. Türk hükümeti, İran'ı Chaab'ı ülkeden kaçırmakla suçluyor ve Türkiye istihbarat servisi, kaçırma olayını gösterdiği iddia edilen güvenlik kamerası görüntülerini yayınladı.

Chaab, birkaç yıl İsveç'te sürgünde yaşayan siyasi bir aktivist olarak tanımlanıyor. Tutuklandıktan sonra İran televizyonunda gösterildi ve ardından ölümcül suçu itiraf etti. Bununla birlikte, çoğu zaman işkenceden sonra yapılmış olmasından korkulduğu için, dış dünya genellikle bu tür itiraflara güvenmez.

Bir başka İsveçli-İranlı da benzer bir durumda İran'da tutuklu. 2016 yılında eski vatanını ziyaret ettiğinde tutuklanan doktor ve araştırmacı Ahmedreza Djalali'yi konu alıyor. İsrail casus servisiyle işbirliği yapmakla suçlanıyor ve ayrıca ölüm cezasına çarptırılıyor. İnfaz tarihi birkaç kez ertelendi.ha

İran İran Yüksek Mahkemesi Habib Chaab terörist İdam Cezası İsveç ASMLA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ