TÜRKİYE, FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİNE ’ONAY’ VEREBİLİR

Türkiye’yi ziyaret etmekte olan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö yapılacak görüşmelerden umutlu olduğunu söylüyor. Bugün Finlandiya, NATO'ya kabul edilmek için Türkiye'den bir ”evet” bekliyor. Fin Cumhurbaşkanı Niinistö bugün Ankara'da Erdoğan ile görüşecek ve "sözünü yerine getirmesini" isteyecek…

TÜRKİYE, FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİNE ’ONAY’ VEREBİLİR
TÜRKİYE, FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİNE ’ONAY’ VEREBİLİR Admin
Bu içerik 459 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö Cuma günü Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ve Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek. Finlandiya’nın Nato üyeliğine yeşil ışık yakılmasından oldukça umutlu görünüyor.  Kasım ayında İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'un orada olduğu zamandan daha neşeli bir atmosfer beklendiği Fin heyetinin davranışlarına yansıyor.

Yle'ye göre Niinistö'ye geziden bahsedildiğinde Twitter'da şunları yazdı: "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylama kararını verdiğinde, bir araya gelip bir cumhurbaşkanından başkana verdiği sözü yerine getirmek istediğini biliyorduk."

Ancak bugün öğleden sonra gerçekleşmesi beklenen toplantının ardından tam olarak hangi duyuruların geleceği henüz netlik kazanmadı. Gezi öncesinde Başbakan Ulf Kristersson ile görüşen Başkan Sauli Niinistö, "güzel bir sohbet" olduğunu belirtti.

Kristersson, Finlandiya'nın artık NATO'ya İsveç'ten önce katılmasının muhtemel olduğunu, ancak amacın her iki ülkenin de Temmuz ayında Vilnius'ta yapılacak NATO toplantısında üye olması olduğunu söyledi. Aynı zamanda, bu hafta parlamentodaki oylamanın bir kez daha ertelendiğini açıklayan Macaristan'dan onay eksikliği var.

Svenska Yle, Türkiye'nin Finlandiya'nın üyeliğinin muhtemelen Türkiye'de 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerden önce onaylanacağını belirttiğini bildirdi. İsveç'in ise Türkiye seçimleri sonrasına kadar bir açıklama beklemesi umuluyor

Türkiye dışında İsveç ve Finlandiya'nın başvurularını henüz onaylamayan tek NATO ülkesi Macaristan. Macaristan Cumhurbaşkanı Viktor Orbán da şu anda Türkiye'de bulunuyor.

Finlandiya Türkiye NATO üyelik onay Sauli Niinistö Tayyip Erdogan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ