FİNLANDİYA BUGÜN NATO ÜYESİ OLDU

Geçen yıl yaz başında Nato’ya üye olmak için İsveç birlikte başvuran Finlandiya bugün Brüksel'de düzenlenen törenle resmen üye oldu. İsveç, Türkiye engeline takıldı. Finlandiya bayrağı, Brüksel'deki NATO karargahının önünde diğer 30 üye ülkenin bayrağıyla birlikte göndere çekildi.

FİNLANDİYA BUGÜN NATO ÜYESİ OLDU
FİNLANDİYA BUGÜN NATO ÜYESİ OLDU Admin
Bu içerik 323 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Finlandiya’nın Nato’ya resmen üye olmasının ardından Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, ”Tarihimizdeki askeri uyumsuzluk dönemi sona erdi. Yeni bir dönemin başladı” ifadelerini kullandı. Üyeliğin "İsveç olmadan tamamlanmadığını" ve Finlandiya'nın "İsveç'e yardım etmeye devam etmesi" gerektiğini yönünde açıklamalarda bulundu.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg

Finlandiya, on buçuk aylık zorlu bir sürecin ardından rekor sayılabilecek bir sürede 31'inci üye devlet olarak Nato'nun resmi üyesi oldu. Diğer yandan yandan İsveç, Türkiye’nin ileri sürdüğü koşulları yerine getirmediği için Türkiye tarafından üyeliği askıya alınmış bulunuyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström bugünkü Nato toplantısına katılarak töreni izledi. Billström yaptığı açıklamada, “Kardeş ülkemiz Finlandiya'nın Nato'ya katılmasından elbette mutluyuz. Bu durum hem onların güvenliği için iyi hem de bizim için iyi” dedi.

İsveç Dışişleri Baknı aynı zamanda Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de özel bir görüşme yapacak, ancak ilerleme umudu yok. Bu durumu Billström, “Büyük ve dramatik bir atılım için hiç umudum yok, ancak tartışmak için iyi bir fırsat” olarak değerlendiriyor.

Finlandiya NATO üye Brüksel Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ