SANNA MARİN SOSYAL DEMOKRAT PARTİ BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETTİ

Finlandiya’da 2 Nisan’da yapılan genel seçimlerinden oylarını artırmasına karşın üçüncü parti olarak çıkan Sosyal Demokrat Parti Başkanı ve aynı zamanda Başbakan olan Sanna Marin parti başkanlığından istifa etti. Bunu çarşamba günü kısa bir basın toplantısıyla duyurdu.

SANNA MARİN SOSYAL DEMOKRAT PARTİ BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETTİ
SANNA MARİN SOSYAL DEMOKRAT PARTİ BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETTİ Admin
Bu içerik 482 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Sanna Marin'e göre karar, tamamen kişisel olarak alındı. Partisi seçimde oylarını artırmasına karşın mecliste çoğunluğu sağlayacak bir pozisyon sağlayamadı. Koalisyon ortaklarının da oy kaybetmesiyle yeni hükümeti kurma şansını da yitirdi.

Marin istifasının Koalisyon Partisinden Petteri Orpo'nun 2 Nisan'daki Finlandiya parlamento seçimlerinden sonra başbakanlığı devralmasıyla ilgili olmadığını da açıkladı.

Fin televizyonu YLE’ye, basın toplantısında, "Parlamentonun daimi üyesi olarak devam edeceğim ve hükümet müzakerelerine liderlik edeceğim" dedi. Sanna Marin, son kararını Finlandiya parlamento seçimlerinin ardından verdiğini açıkladı. Marin, "Zor bir yıl oldu ve artık kenara çekilme fırsatım olduğunu hissediyorum" ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında Marin ayrıca, olası bir cumhurbaşkanlığı pozisyonu için uygun olmadığını da duyurdu.

Sosyal Demokratlar, Finlandiya parlamento seçimlerinde en çok oyu liberal-muhafazakar Birlik Partisi'nin kazanmasıyla üçüncü büyük parti oldu. İkinci sırayı  milliyetçi olarak bilinen Gerçek Finliler partisi elde etti.

Finlandiya Sanna Marin Sosyal Demokrat Parti istifa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ