DÜNYA BÜYÜKLÜĞÜNDE YENİ BİR ÖTEGEZETEN BULUNDU

Gökbilimciler yeni bir ötegezegen buldular. Gezegen 12 ışıkyılı uzaklıkta ve dünya ile aynı boyutta ve hatta kendi atmosferine sahip olabilir, deniliyor. Astrofizikçi Sebastian Pineda CNN'e "İlk patlamayı gördük, çok güzeldi" diyor.

DÜNYA BÜYÜKLÜĞÜNDE YENİ BİR ÖTEGEZETEN BULUNDU
DÜNYA BÜYÜKLÜĞÜNDE YENİ BİR ÖTEGEZETEN BULUNDU Admin
Bu içerik 320 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Gökbilimciler ötegezegenin YZ Ceti yıldızının yörüngesinde bulunduğunu açıkladılar. Gezegenin kendi manyetik alanına ve hatta muhtemelen bir atmosferine sahip olduğu söyleniyor. Gezegen, iki gök cisminden yayılan radyo dalgaları sayesinde bulundu. Kolorado Boulder Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırmaya göre, bilim insanları radyo dalgalarının gezegen ve yıldızın birbiriyle etkileşimi sonucu oluştuğuna inanıyor.

CNN’de yer alan habere göre gezegen, yıldızın etrafında toplanan kütlenin içinde hareket ederken, bilim adamlarının teleskoplarla tespit edebildiği patlamalara da neden oluyor. Araştırmanın baş yazarı astrofizikçi Sebastian Pineda, çalışmayı "güzel" olarak nitelendiriyor.

Pineda CNN’e “Tekrar gördüğümüzde, tamam, burada gerçekten bir şeyler olabileceğinin açık bir işaretiydi, diyor. Yeni gezegen 12 ışıkyılı uzaklıkta ve Dünya ile aynı boyutta. Ama yaşam şansı yok. Pennsylvania'daki Bucknell Üniversitesi'nde fizik profesörü yardımcısı olan Jackie Villadsen CNN'e, bu gezegenlerin yıldızlarına orada yaşamanın mümkün olamayacak kadar çok yakın olduğunu söylüyor.

Exoplanet ötegezegen Kolorado Boulder Üniversitesi Sebastian Pineda CNN Bucknell Üniversitesi Gökbilimciler 12 ışıkyılı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ