CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ 2.TURA KALDI

Türkiye için ‘tarihi bir seçim’ olarak kabul edilen 14 Mayıs 13.Cumhurbaşkanlığı ve 28.Dönem Milletvekilliği sçimlerinde ilk turda Cumhurbaşkan adayları gerekli çoğunluğu sağlayamadıkları için 13. Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ 2.TURA KALDI
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ 2.TURA KALDI Admin
Bu içerik 528 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Türkiye'de dün 60 milyon seçmen sandık başındaydı. Seçimler için Türkiye genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kuruldu. Oy verme işlemi Pazar günü saat 08.00 itibarıyla başladı. Yurt içinde 60 milyon 697 bin 843 seçmen, akşam saat 17.00'ye kadar oylarını kullandılar.

Bugün YSK’dan yapılan açıklamada 14 Mayıs seçiminin geride kaldığı 15 Mayıs sabahı yeni bir açıklama yaptı. Yener, yurt içinde sandıkların yüzde 99'unun açıldığını sadece 27 sandığın açılmadığını kaydetti. Veri girişinde bir sorun olmadığını kaydeden Yener, saat 09.45 itibarıyla cumhurbaşkanı adaylarının oy oranlarını da açıkladı.

Yener, "09.45 itibarıyla 192 bin 187 sandığımız açıldı, yurt içinde açılmayan sandık sayısı 27 adettir. Yurt dışından gelen bin 579 sandık henüz açılmadı" dedi.

Cumhurbaşkanlığı oyları için oranları söyledi: Recep Tayyip Erdoğan: 49,40 - Kemal Kılıçdaroğlu: 44,96 - Sinan Oğan: 5,2 - Muharrem İnce: 0,44

Dün aakşam saatlerinde Södermalm’daki “Dayanışmaevi - Solidaritetshus”nde toplanan CHP İsveç Birliği üyeleri seçim sonuçlarını orada hem izlediler hem de değerlendirmelerde bulundular. Kutlamaya katılanların çoğunluğunda ilk turda iş bitti görüşü egemendi. Zaman ilerledikçe 2.tur hesapları yapılmaya başlandı. Oy giriş verileri çeşitli biçimlerde veren tv kanalları nedeniyle yanılmalar da yaşandı. Saat 23.00 sonra 2.tur olasılığı ağırlık kazandı ve yavaş yavaş dağılmalar başladı.

CHP İsveç Birliği Başkanı Hakan Güner bir değerlendirme yaptı. Güner; “Şu ana kadar değişik rakamlar geliyor. AA’nın, ANKA’nın ve CHP Merkezi’nin rakamları farklılıklar gösteriyor. Ben, CHP’den gelen son rakamlara baktığımdaKılıçdaroğlu’nun % 49,25 gösteriyordu. Bu da gösteriyor ki, Sandıklarının tamamın açıldığı durumlarda % 50’yi zorlayabilecek olduğunu gösteriyor. % 50’nin üzerine geçme olasılığı da yüksek gibi. Her zaman seçim sürecindeki şaibeler, olup bitenler ve karalamalar yaşanıyor. Bu insanda endişe yaratıyor. Sonuçlar böyle devam ederse, Kemel Kılıçdaroğlu’nun % 50’nin üzerine çıkabileceğini umuyorum.

2.tura kalma durumu da olabilir. Bu durumda Sinan Oğan’ın oylarının etkili olabileceğini düşünüyorum. Çünkü, böyle bir olasılığı zorluyor. Bizim ümidimiz 2. bir tura yaşamamak% 50+1 yurttaşımızın oylarıyla da bu işi 1.turda bitirmektir.  Muharrem İnce’nin oylarını tam analiz edemiyorum. Oyumu CHP’ye değil de Muharrem İnce’ye vereceğim diyen yurttaşlarımızın gerekçelerini tam olarak bilmiyorum. Bu nedenle analiz etmek zor. Sünan Oğan’a kaymış olabilir ya da bir kısmı CHP’ye geri dönmüş de olabilir.

Eğer 2.tura kalınırsa, Sinan Oğan’ın oylarının CHP’ye gelir diye düşünüyorum. İnsanlar bir kez daha değerlendirme yağacaklardır. Çünkü, biz de Türk seçmeninde fikirler günlük ya da haftalık değişebiliyor. Bu bir gerçek. Özellikle de kararsız ya da marjinal kesimde oylar değişebiliyor. Bu çok görüldü. İki seçenekli bir oylamaya gidildiğinde tercihler değişecektir diye de düşünüyorum.

AKP’nin içinde bulunduğumuz çok olumsuz koşullar altına % 40’nın üzerinde oy almasını sosyolojik bir değerlendirme olarak ele alınmalıdır. Ekonomik olumsuzluklardan daha ziyade sosyal sorunlar çok büyük. Ekonominin de şöyle bir katkısı oldu. AKP, 2000’li yılların başında iktidara geldiği zaman oy verenlerin gerekçeleriyle, bugün oy vermenin gerekçeleri arasında büyük farklılıklar olduğunu düşünüyorum. İktidara yakın olmanın verdiği avantajlardan geri dönmemek adına oy verdiklerini hesaplıyorum. Fakat, önemli bir kesimi de % 10 ya da 15 bir bölümü de sosyolojik nedenlerle kendine benzeyen, kendine ruh hallerini yansıtan bir liderin başında olmasından mutluluk duyduklarından ve açlık bile çeksek ona veririz diyen kesim budur. Bence, bunun üzerine ileride kitaplar yazılılacaktır diye düşünüyorum. Bu, sadece bir cümlelik analizle geçiştirilecek bir bir şey değil, eğer ki hukuk sisteminden bile vazgececek kadar bir seçmen kitlesi Erdoğan’a oy veriyorsa,bunun tabanında yatan önemli sebepler vardır. Bilimsel birsiyaset yapılacaksa bunun somut nedenlerine ilişkin bir araştırmanın da yapılması gerekir” yönünde görüşlerini açıkladı.

                                                    Hakan Güner gitarıyla akşama renk kattı...

Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimi Milletvekilliği seçimi seçim 2023 Kemal Kılıçdaroğlu Recep Tayyip Erdoğan CHP İsveç Birliği Hakan Güner
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ