İSVEÇ’TE 2.TUR OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

İsveç’te yaşayan Türkler 13 Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2.tura kalan Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu arasında yarışta oy kullanmaya başladılar. 20 ve 21 Mayıs’ta 12 sandık açıldı. 22 -24 tarihleri arasıda 2 sandık açılarak hizmet verecek. Oy verme işlemi sabah 08.00 ile 22.00 arasında gerçekleşecek.

İSVEÇ’TE 2.TUR OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI
İSVEÇ’TE 2.TUR OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI Admin
Bu içerik 466 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

13 Cumhurbaşkanlığı ve 28.Dönem Milletvekili seçiminde Cumhurbaşkanlığı için yarışan üç adaydan hiçbiri gerekli oy çoğunluğuna ulaşamamıştı. En az oyu alan Sinan Oğan elenerek geriye iki aday kaldı. 1.turda Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49,52 ve Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,88 oy aldılar.

                                                                     Sandık Kurulu çalışanları

Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında fark 2 538 671 oldu. Bu oy farkının vatandaşlık verilen Suriyeli, Afganlı ve diğer bazı ülke vatandaşlarından kaynaklandığını siyaset bilimci uzmanlar belirtiyorlar.

                                                            Oy kullanma sırasını bekleyenler

Sabah erken saatlerde Älvsjö’de bulunan Stockholm Mässan Fuar alanındaydık. Oy kullanmaya gelen vatandaşlar fazla bir kuyruk oluşturmadan kısa sürede oylarını kullanmaya başladılar. Vatandaşları 1.turdaki ilk iki gün oluşan kuyruklar, uzun beklemeler ve iki sandıkta oy kullamanın nedenini anlayamadıklarını belirtirken, 2.turda 1il iki gün 12 sandıkta sorunsuz ve fazla beklemeden oy kullanılmaya başlamasını memnuniyetle karşıladıklarını söylediler.

                                                           Oyunu kullanan bir vatandaşımız

Park alanına CHP ve AKP’liler birer çadır kurarak vatandaşlara kaffe ve çörek satışı gerçekleştirirken bir yandan da buluşma yeri olarak hizmet veriyorlardı.

                                                CHP İsveç Birliği Başkanı Hakan Güner

CHP İsveç Birliği Başkanı Hakan Güner’e birkaç soru yönelttik. Güner; “1.turdaki sonuçlar pek beklediğimiz oranın altında kaldı. Hoş olmadı ama 2.tur için de bizi daha aktif hale getirdi. Türkiye’dekiler içinde aynı şeyi söyleyebilirim. Umarım, bu sefer yüzde 50’yi geçeceğiz. Çünkü, beklentim 1.tura göre daha yüksek. Seçmenler, neden Erdoğan lehine oy kullandılar tam olarak bilmiyorum. Bazı vatandaşlarımızın Sinan Oğan’ı tercih etmeleri ve her iki adaya da sıcak bakmayan daha milliyetçi oylar var. Fakat, Kılıçdaroğlu 28 Mayıs’a kadar birtakım açıklamalarıyla bunların gönüllerini kazanacağını ve Sinan Oğan’ın oylarının Kılıçdaroğlu’na gelebileceğini düşünüyorum. Hem Sinan Oğan’ın hem de Muharrem İnce’nin oylarının bir kısmı Millet İttifakına gelebilir, gözüyle bakıyorum. AKP, Cumhurbaşkanlığı seçiminde sorunlar çok boyutlu hale gelmişken neden fazla oy aldı diye soruyorsunuz? Devletin partileştiğini görüyoruz. Bu partileşmeden dolayı AKP’ye üye olan, taraftar olan birtakım kişilere de ayrıcalıklar yaygınlaştırılmış oldu. Bu durum böyle olunca, bu ayrıcalıklara sahip olanlar bür durumlarını kaybetmek istemiyorlar ve böyle bir korkuları var” ifadelerini kullandı.

                                        CHP'nin fedakar gönüllülerinden iki tanesi İhsan Saygın ve Taner Yıldız      


                                                                                   CHP Çadırı

                                                                                              AKP Çadırı

İsveç Türkiye 2.tur Cumhurbaşkanlığı seçimi Kemal Kılıçdaroğlu Recep Tayyip Erdoğan Stockholm Mässan Fuar Älvsjö
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ