SİVAS KATLİAMI'NIN 30’UNCU YILI

Sivas kentimiz unutulmayacak ve her zaman lânetle anılacak olan acı bir drama imza attı. 2 Temmuz 1993 günü Pir Sultan Abdal Kültür Şenlikliği için Sivas’a gelen binlerce kişiden sanatçıların, yazarların kaldığı Madımak Oteli dinci yobazlarca ateşe verildi. Olayda 33 kültür ve yazın insanımız yaşamını yitirdi. Bu olayı 30’uncu yılında lânetle anıyor ve kınıyoruz.

SİVAS KATLİAMI'NIN 30’UNCU YILI
SİVAS KATLİAMI'NIN 30’UNCU YILI Admin
Bu içerik 478 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Sivas yine binlerce kişiye ev sahipliği yapacak ama, bu şenlik değil, acının ve gözyaşının buluşması olacak. Yerini bulmayan adalet, yürekleri çok fazlasıyla acıtacak.. Vatandaş kendisine hâlâ sahip çıkmayan ya da çıkmak istemeyen devleti yönetenleri görevlerini yapmaya çağıracak… 33 aydınımıza, genç folklorculerimize mezar olan Madımak Oteli’nin müzeye dönüştürülmesi isteğini yineleyecek…

Bu yıl Sivas’ta 30’uncusu gerçekleştirilecek olan “anma törenleri” için binlerce kişi Sivas’ta buluşacak. 30 yıl önce aralarında şair, yazar, sanatçı,folklorculerimiz olmak üzere yakılarak katledilen 33 canın anılması için, Sivas’ta bulunan Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Alevi Kültür Dernekleri’ne ait cemevi önünde toplanılacak. Kitle daha sonra, saat 11.00 civarında, kitlesel yürüyüş gerçekleştirerek, Madımak Oteli önünde anma ve miting gerçekleştirilecek. 

Sivas Katliamı Türkiye’deki anma törenlerin yanı sıra yurtdışında da anma törenleri düzenlenecek. Stockholm’da düzenlenecek annma töreni Sollentuna’daki Alevi Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Aleviler inançlarından dolayı Osmanlının katı sunni anlayışı nedeniyle yüzyıllardır baskılara, zulümlere, ölümlere maruz kalmışlar, binlerce Alevi katledilmiştir. Bunun yansımaları 1970’li yıllardan itibaren dinci ve milliyetçi gruplar tarafından devam ettirilmiştir.

1923’te kurulan Cumhuriyeti’miz aydın katliamlarını ortadan kaldırmamış, oy peşine düşen siyasilerin basiretsizliği nedeniyle günüğmüze kadar devam etmiş ve etmektedir. Bugünkü siyasal iktidar kendi düşüncelerine karşı olanlar üzerinde ”Demokles’in Kılıcı”nı sallamakta hiçbir sakınca görmemektedir.

Ünlü Alevi lideri ve ozanı Pir Sultan Abdal: “Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan” diyor. Türk aydınına düşen görev, her türlü haksızlıklara, olumsuzluklara karşı sesini yükseltmesini bilmesi ve mücadeleyeyi elden bırakmamasıdır. Bu yapılamadığı sürece yeni aydın ölümlerinin, katliamların önü açılmış olur.

Sivas, Madımak Oteli’nde canlarını yitiren insanlarımızı saygıyla anıyor, ruhları şâd olsun diyoruz.

Türkiye Sivas Sivas Katliamı 30.yılı anma Pir Sultan Abdal Şenliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ