İSVEÇ'İN NATO ÜYELİĞİ İÇİN 5 ŞART YERİNE GETİRİLMELİ

NATO üyeleri bugün toplanıyor. Yunanistan Kara Kuvvetleri Komutanı işgal ettikleri Türk adalarını toplantı öncesi gezdi. Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, “Bu skandal gövde gösterisi manidardır” dedi.

İSVEÇ'İN NATO ÜYELİĞİ İÇİN 5 ŞART YERİNE GETİRİLMELİ
İSVEÇ'İN NATO ÜYELİĞİ İÇİN 5 ŞART YERİNE GETİRİLMELİ Admin
Bu içerik 488 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Ümit Yalım, İsveç'in NATO üyeliğine kabulü için 5 koşulun yerine getirilmesi gerektiğini belirtti ve bunları şöyle sıraladı:

– YunanistanEge Denizi'nde işgal ettiği 20 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığını boşaltarak Türkiye'ye teslim etmeli. NATO Antlaşması'nın 5. Maddesine göre üye ülkelerin herhangi birisine yapılan silahlı saldırı ittifakın bütün üyelerine yapılmış olarak kabul edilmekte ve Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51. Maddesindeki meşru savunma hakkının kullanılmasına imkan sağlamaktadır.

– Yunanistan, Gayri Askeri Statüde olan Ege Adaları'ndaki askeri birlikleri ile silah, araç ve mühimmatını ana kıtasına geri çekmelidir. Yunanistan, 1923 Lozan Antlaşması ve 1947 Paris Antlaşması'na göre Ege Denizi'nde Gayri Askeri Statüde olan 23 adadan 22'sini silahlandırmıştır. Adalara, 2 Mekanize Tümen, 4 Mekanize Tugay ve 16 Tabur-Alay konuşlandıran Yunanistan'ın Ege Denizi'ndeki askeri varlığı 2 Ordu büyüklüğündedir. Ege Adaları'ndaki askeri varlığı Türkiye için potansiyel bir tehdittir.

– Türkiye, F-35 projesine geri dönmelidir. Türkiye, Ecevit Hükümeti döneminde Müşterek Taarruz Uçağı (F-35) projesine katıldı. Erdoğan Hükümeti'nin S-400 alımı nedeniyle Türkiye, 120 adet F-35 uçağı alacağı projeden çıkarıldı. Türkiye'yi projeden çıkaran ABD, Yunanistan'a 2028 yılına kadar 25 adet F-35 uçağı teslim edecek.

– ABD, PKK/PYD'ye olan desteğine son vermelidir.

 İsveç, ülkesinde barınan PKK ve diğer yasadışı örgüt mensubu teröristleri Türkiye'ye iade etmelidir. Bu şartlar sağlanmadan İsveç'in NATO'ya üyeliği kabul edilmemelidir. Türkiye'nin güvenliği İsveç'in güvenliğinden daha önemlidir. Çünkü, Rusya, İsveç'i henüz işgal etmedi ve işgal etmesi de uzun vadede mümkün değil ama Yunanistan, Türkiye'nin adalarını işgal etti. Yunanistan, kendi şartlarını kabul ettirinceye kadar Makedonya'nın NATO'ya üyeliğini 10 yıl süreyle veto etmişti.

Kaynak: sozcu.com.tr

Yunanistan Ege Adalari işgal İsveç NATO üyelik Türkiye Nato Toplantısı Vilnius
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ