ALMANYA’DA ÇİFTE VATANDAŞLIK YASASI YURTTAŞLARIMIZI SEVİNDİRDİ

Çifte Vatandaşlık Yasasının Federal Hükümet tarafından kabul edilmesini sevinçle karşıladıklarını ancak bazı eksikliklerin giderilmesi gerektiğini belirten Kuzey Ren Vestfalya (KRV)- Seçim Hakkı Girişimi Başkanı Bahattin Gemici, “Yıllardır verdiğimiz mücadele sonunda hedefimize çok yaklaştık.” dedi.

ALMANYA’DA ÇİFTE VATANDAŞLIK YASASI YURTTAŞLARIMIZI SEVİNDİRDİ
ALMANYA’DA ÇİFTE VATANDAŞLIK YASASI YURTTAŞLARIMIZI SEVİNDİRDİ Admin
Bu içerik 318 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI / DÜSSELDORF

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in çifte vatandaşlık yasasının kabine tarafından kabul edildiğini açıklaması Türk toplumu tarafından sevinçle karşılandı. KRV- Seçim Hakkı Girişimi Başkanı Bahattin Gemici, “Girişimimizin ve diğer göçmen örgütlerinin yıllardır verdikleri mücadele sayesinde bu hakkı elde ediyoruz. Bundan sonra kimse Alman vatandaşı olmak istediği için kendi vatandaşlığından vazgeçmek zorunda kalmayacak.dedi.

                                              Bahattin Gemici - KRV Seçim Hakkı Sözcüsü

Cifte vatandaşlığın altı milyon göçmeni ve bir buçuk milyon Türk’ü yakından ilgilendirdiğini belirten Gemici; “Almanya’nın yabancı işgücüne ve kalifiye elemanlara duyduğu gereksinim vatandaşlık yasasının modernleştirilmesini zorunlu kılmıştır. Çoklu vatandaşlık, toplumsal ilerlemeye ve entegrasyona büyük katkı sağlayacaktır. Kendilerini güvende hisseden ve kendi vatandaşlığını koruyan göçmenler Almanya’yı  daha çok benimseyecek; iki ülke arasındaki ilişkilere olumlu katkılar sunacaklardır.”

                      KRV Sözcüleri  soldan: Dr. Aysun Aldemir, Bahattin Gemici ve Necla Marangoz

YENİ YASA NELER GETİRİYOR?

Yeni yasaya göre çifte vatandaş olmak için beş yıl Almanya’da yaşamış olmak yeterli olacak. Uyum için büyük gayret sarfedenler, toplumsal kurumlara destek olanlar ve iyi derecede Almanca öğrenenler üç yıl sonra bu haktan yararlanabilecek.

67 yaş üzeri göçmenler yazılı sınav yerine sözlü sınava tabi tutulacak. Yasaya göre Almanya’da doğan göçmen çocukları da daha kolay vatandaşlık hakkı elde edebilecek.

                                                      KRV- Seçim Hakkı Girişimi üyeleri toplu halde

İÇİŞLERİ BAKANI FAESER’İN AÇIKLAMASI

“Modern bir vatandaşlık yasası rekabet gücü için belirleyici bir anahtardır. Almanya’nın küresel iş merkezi olarak güçlendirilmesi için önemli bir faktör olacaktır.” diyen  Federal  İçişleri Bakanı Faeser yaptığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:  “Göçmenler toplumumuzun bir parçası olmuş, büyük emekler vererek Almanya’nın kalkınmasına katkı sağlamışlardır. Göçmenlerin ülkemizde demokratik haklara sahip olmaları son derece önemlidir. Yeni yasa, toplumsal yaşama ve ekonomimize büyük güç katacaktır.

        Almanya'da Çifte vatandaşlık hakkının meclisten geçmesini vatandaşlarımız sevinçle karşıladılar

60’lı yıllardan itibaren Almanya’ya gelen ilk nesil göçmenlere dil ve uyum  kursları verilemedi. Bu yüzden ilk nesil göçmenleri dil sınavına tabi tutmayacağız. Onlara olan vefa borcumuzu ödeyeceğiz. 5 yıldır Almanya’da yaşayan, geçimini temin eden, Alman Anayasasına bağlılık gösteren ve bizim değerlerimizi kabul eden göçmenleri vatandaşlığa kabul edeceğiz.

Çifte Vatandaşlık Yasasının, Federal Mecliste ve Eyaletler Meclisinde onaylandıktan sonra yeni yılda yürürlüğe girmesi için çalışıyoruz.”

KARŞI KAMPANYAYA DİKKAT!..

CDU’nun daha önce olduğu gibi karşı kampanya yapacağını düşünmediğini belirten KRV- Seçim Hakkı Girişimi Başkanı Bahattin Gemici, “Almanya‘nın göçmen işgücüne, kalifiye elemanlara ihtiyacı vardır.  Buna karşı çıkmak aptallık olur. Ancak AfD’nin karşı kampanya yapma olasılığına karşı karşı uyanık olmalıyız.” dedi. 

Gemici, yeni yasada çocuklarını yalnız yetiştirenlere, engellilere ve  öğrenimlerini sürdürenler kolaylık sağlanmasını, Alman vatandaşlığını aldıkları halde 2000 yılından sonra Türk vatandaşlığına geçtikleri için vatandaşlığı iptal edilen edilen insanlarımızın haklarının iade edilmesini istedi.

Bahattin Gemici
KRV- SEÇİM HAKKI GİRİŞİMİ sözcüsü 

Almanya Çifte Vatandaşlık Federal Meclis KRV- SEÇİM HAKKI GİRİŞİMİ Bahattin Gemici
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ