İSVEÇ TERÖRÜN HEDEFİNDE

İsveç Radyosu Ekot'un haberine göre, terör örgütü El Kaide ile bağlantıları olan bir grup, yeni bir videoda İsveç'te terör eylemleri çağrısında bulunuyor. Bazı şeylerin yanı sıra polis de hedef olarak gösteriliyor. Doku Vakfı’nın İnternet sayfası göre videodaki bir anlatıcı, İsveç polisinin kanının saldırı için adil bir hedef olduğunu söylüyor.

İSVEÇ TERÖRÜN HEDEFİNDE
İSVEÇ TERÖRÜN HEDEFİNDE Admin
Bu içerik 613 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Radyosu Ekot, konunun İsveç'teki polis memurlarına yönelik tehditler ve Kuran yakıcılarla ilgili olduğunu bildirdi. Merkezi İngiltere’de bulunan bağımsız Stratejik Diyalog Enstitüsü videoyu analiz etti ve bunun belirli şiddet eylemleriyle ilgili olduğuna inanıyor.  Moustafa Ayad, “İsveç'te daha fazla saldırı yapılması yönünde çağrıların yer aldığını” söylüyor.

 Radikal İslamcılığı takip eden Doku Vakfı da 6 dakikalık videoyla ilgili haber yaptı. Doku'ya göre videodaki bir anlatıcı, "Zamanlar değişir... Yerler değişir... İnsanlar değişir... Ama bunların hepsi aynı çıkara sahiptir: İslam'ı yok etmek ve Yüce Allah'ın ışığını söndürmek" diyor.

Diğer şeylerin yanı sıra, Kuran yakıcı Salwan Momika'dan özellikle bahsediliyor ve anlatıcı şunları söylüyor: “... İsveç polisinin kanı, tıpkı içme suyu gibi, saldırılabilecek adil bir hedeftir. O halde onların kanını dökün, askerlerini öldürün, nerede olurlarsa olsunlar ekonomilerine saldırın. Onları öldürmenin ve onlarla savaşmanın önemini küçümsemeyin.”

Terör araştırmacısı Magnus Ranstorp Ekot'a: “Bu ciddiye alınmalı. Her şeyden önce polis gibi belirli sektörlerin dışlanmış olması endişeleri artırıyor” yorumunu yapıyor.

Dün akşam saatlerinde bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Ulf Kristersson, hükümetin gelişmeleri günlük olarak takip ettiğini belirterek; "İsveç'e ve İsveçlilere yönelik terör eylemlerini önlemek ve durdurmak için istihbarat ve güvenlik servislerimizle yakın işbirliği içerisinde çalışıyoruz" dedi.

Basın toplantısının ardından başbakana, terör örgütü El Kaide ile bağlantıları olan bir grubun İsveç'te terör eylemleri çağrısında bulunduğu ve diğer şeylerin yanı sıra polisi hedef olarak gösterdiği video hakkında bir soru soruldu. Başbakan; ”Tam olarak bu konuda bilgilendirildim. Bunun şu anda gördüğümüz tabloyu, çok sayıda tehdidin bulunduğunu doğruladığını gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

El Kaide Terör İsveç İsveç polisi video Kuran yakma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ