FRANSA’DA OKULLARDA TESETTÜR YASAĞI UYGULANIYOR

Fransa'da Danıştay'a taşınan devlet okullarında "abaya" yasağı sonrası bugün çok sayıda öğrenci okullara alınmadı. Cumhurbaşkanı Macron ise yasağı savunarak okullarda "tek tip" kıyafet uygulamasına sıcak baktığını söyledi.

FRANSA’DA OKULLARDA TESETTÜR YASAĞI UYGULANIYOR
FRANSA’DA OKULLARDA TESETTÜR YASAĞI UYGULANIYOR Admin
Bu içerik 445 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Fransa’da öğrenciler 4 Eylül’de başlayan yeni eğitim öğretim yılına abaya yasağının gölgesinde girdi. Fransa daha öncede çarşaf ve burkayı genel yerlerde yasaklamıştı.

Eğitim Bakanı Gabriel Attal, 300'e yakın öğrencinin okula abaya ile geldiğini duyurdu. Attal, uyarılmalarının ardından öğrencilerin yarısından fazlasının abayalarını çıkardığını, 67’sinin ise yasağa uymadığı için evlerine gönderildiğini açıkladı.

Ülkenin güneydoğusundaki şehirlerden Avignon’daki Frederic Mistral Lisesi önüne, giriş kontrollerini sağlamak üzere güvenlik güçlerinin sevk edilmesi tepki topladı.

Laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümeti tarafından yeni eğitim-öğretim döneminde okullarda abaya ve benzeri kıyafetlerin giyilmesine yasak getirilmiş, yasak kararı Müslüman hakları için mücadele eden ADM Derneği tarafından temel özgürlüklere aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay’a taşınmıştı.

Fransa’da yasağa tepkiler sürerken, Paris’teki Maurice Utrillo Lisesi öğretmenleri yayınladıkları bildiri ile yarından itibaren greve gideceklerini açıkladı. Öğretmenler, abaya ve benzeri kıyafetler giyen öğrencileri “damgalamayı” reddettikleri için okula girişte kıyafet kontrolü yapmayacaklarını bildirdi.

MACRON’DAN SAVUNMA

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise, bazı çevrelerce “İslam karşıtı” bulunan ve temel özgürlükleri kısıtladığı gerekçesiyle tartışmalara neden olan abaya yasağının kimseyi “etiketlemek” için olmadığını savundu.

Genç YouTuber Hugo Decrypte’nun Tiktok kanalından yayınladığı programa katılan Cumhurbaşkanı Macron, Fransa toplumunda “Cumhuriyete ve laikliğe meydan okuyan” ve “dini kötüye kullanan” bir azınlık ile yaşadıklarını, bu durumun bazen “çok kötü” sonuçları olduğunu belirtti.

2020 yılında tarih öğretmeni Samuel Paty’nin öldürülmesine işaret eden Macron, okullarda “tek tip” kıyafet uygulamasının denenmesine sıcak baktığını ifade etti.

Derleme - AJANSLAR

Fransa Abaya yasak okullar tesettür Cumhuriyet Laiklik Eğitim Bakanı Gabriel Attal Macron
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ