NATO İSVEÇ’İN ÜYELİĞİ İÇİN TÜRKİYE’YE EKONOMİK BASKI PLANLIYOR

NATO’nun Türkiye ve Macaristan dışındaki ülkeleri ve özellikle de Amerika İsveç’i kesinlikle NATO ülkesi olarak görmek istiyorlar. Bu isteğin derinliğinde Amerikan politikaları yatıyor. İsveç, değerli lideri Olof Palme’nin bilinmeyen bir saldırıda yaşamını yitirmesinden sonra kulvar değiştirmeye ve nihayetinde NATO’ya üye olmaya karar verdi.

NATO İSVEÇ’İN ÜYELİĞİ İÇİN TÜRKİYE’YE EKONOMİK BASKI PLANLIYOR
NATO İSVEÇ’İN ÜYELİĞİ İÇİN TÜRKİYE’YE EKONOMİK BASKI PLANLIYOR Admin
Bu içerik 379 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Dün Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanan NATO Savunma Bakanları aralarındaki görüşmelerden ve toplantılardan çıkan sonuçlara göre, uzmanlar NATO’nun 29 ülkesinin Türkiye’ye baskı amacıyla ekonomik yaptırımlar uygulamayı planladıklarını belirtiyorlar.

Türkiye’nin direnmesini Müttefikler arasında bir hayal kırıklığı hissi yarattığı görülüyor. İsveç Savunma Bakanı Pål Jonson Çarşamba günü DN'ye verdiği demeçte, "NATO içinde onay sürecinin tamamlanması yönünde artan baskı ve beklentiler yaşıyorum" dedi. İsveç Radyosu Ekot’un kimi kaynaklarına göre, NATO ülkelerinin, İsveç'i onaylamaları için Türkiye ve Macaristan üzerindeki ekonomik baskıyı artırmayı düşündüklerini bildirdi.

Türkiye üzerinde siyasi baskının çok az etkisi olduğu söyleniyor. Türkiye ekonomisi de darmadağın, ülke enflasyondan ve artan fiyatlardan en çok etkilenen ülkelerden biri olarak değerlendiriliyor.İsveç Radyosu  Ekot'a göre, kredi verenlerin Türkiye'ye yönelik daha sıkı koşulları bunun bir yolu olabilir ya da "fiyat etiketleri" yukarı doğru ayarlanırken aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Amerikan F-16 savaş uçağı alımının önemli ölçüde daha pahalı olabileceğinin açıklanması da olabilir ya da belki de hiç de değil, gibi varsayımlar üzerinde kafa yoruluyor.

NATO Toplantı Brüksel İsveç üyelik Türkiye Macaristan ekonomik baskı Savunma Bakanları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ