CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PAPA’YLA TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Papa Francis ile Gazze konusunu görüştü. Papa, Gazze'deki ağır insani durumu düşündüğünü ve kilise ile hastanenin vurulmasının kendisine acı verdiğini söylemişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PAPA’YLA TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PAPA’YLA TELEFONDA GÖRÜŞTÜ Admin
Bu içerik 335 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’in Gazze’deki İsrail’in katliamlarına yönelik sözlerinden sonra telefonda görüştü. Görüşmede, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalar ve bölgede giderek ağırlaşan insan hakları ihlalleri ele alındı.

Cumhuriyet gazetesinin habeine göre, Erdoğan görüşmede, İsrail'in Gazze'ye yönelik hiçbir kutsal metinde yeri olmayan saldırılarının katliam boyutuna ulaştığını, uluslararası toplumun yaşananları görmezden gelmesinin insanlık adına utanç verici olduğunu, tüm devletlerin bu insanlık dramına karşı ses yükseltmesi gerektiğini ifade etti.

Bölgenin üç semavi dinin kutsal mekanlarını barındırdığını hatırlatan Erdoğan, kalıcı barışın ancak 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin Devleti'nin kurulması ile mümkün olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Gazze'ye insani ve tıbbi yardımların ulaştırılması için büyük çaba gösterdiğini, yardımların masum sivillere kesintisiz ulaştırılması konusunda herkesin bu çabalara aktif destek vermesi gerektiğini de belirtti.

"HER SAVAŞ BİR YENİLGİ" 

Papa Franciscus daha önceden konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Gazze'deki ağır insani durumu düşündüğünü ve kilise ile hastanenin vurulmasının kendisine acı verdiğini söylemişti.

Papa, "Rehineleri serbest bırakın. Dünyadaki her savaş, bir yenilgidir. Kardeşliğin yok edilmesidir. Kardeşlerim, durun" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan Papa Papa Francis Gazze Filistin İsrail telefon görüşme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ