HOLLANDA’DA SEÇİM GALİBİ AŞIRI SAĞCI WİLDERS OLDU

Hollanda’da yapılan genel seçimlerde aşırı sağcı İslam ve göçmen karşıtı Geert Wilders’in başkanlığını yaptığı ‘Özgürlük Partisi (PVV)’ parlamentoda 37 sandalye kazanarak ve % 23,5 oy alarak bir önceki seçime göre oylarını iki katladı. Başbakan olabilmesi için 76 sandalyeyi bulması gerekiyor.

HOLLANDA’DA SEÇİM GALİBİ AŞIRI SAĞCI WİLDERS OLDU
HOLLANDA’DA SEÇİM GALİBİ AŞIRI SAĞCI WİLDERS OLDU Admin
Bu içerik 397 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Hollandalı sağcı popülist Geert Wilders, ülkedeki parlamento seçimlerindeki başarının ardından Rahat bir hava soluyor. TT'nin raporuna göre, PVV'si seçimlerde 37 vekillik ve yüzde 23,5 oy alıyor; bu 2021 seçimlerine kıyasla iki kat bir artış. Wilders, De Telegraaf gazetesine “Gerçekten başbakan olmayı göz ardı etmiyorum” diyor.

Hükümet kurmanın zorluklarla karşılaşması bekleniyor. Ülkeyi yönetmek için PVV'nin diğer birçok partiden destek alması gerekiyor. Sağ liberal VVD'nin parti lideri Dilan Yeşilgöz-Zegerius, PVV'ye yaklaştı ancak aynı zamanda Wilders yönetimi altında bir hükümet hayal edemediğini de söyledi. Dilan Yeşilgöz-Zegerius,Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi 23 sandalyede kaldı.

TT, bu durumda Yeşilgöz'ün başbakanlık sorumluluğunu üstlenmesinin daha olası bir alternatif olduğunu yazıyor. Hollanda'daki göçmenler ve Müslümanlar arasında seçim sonuçları endişe yaratıyor.

Tilburg'daki Müslüman bir kuruluştan Muhammed Aknin AD gazetesine yaptığı açıklamada, “Az önce bir lisedeki öğretmenden, bu sabah öğrencilerinin ülkeyi terk etmeleri gerekip gerekmediğini soran bir mesaj aldım. Bunun gerçekten bir deprem olduğunu söyleyebilirim” diyor.

Hollanda Nederlenderna Genel Seçim Geert Wilders Özgürlük Partisi birinci parti kazandı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ