DÜNYA ATATÜRKÇÜLERİ LONDRA’DA TOPLANDI

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu (ADDP) 2’nci Genel Kurulu’nu yapmak üzere İngiltere ADD’nin ev sahipliğnde Londra toplandı.Toplantıya Avrupa ve Amerika’da bulunan üye dernekler katıldı.

DÜNYA ATATÜRKÇÜLERİ LONDRA’DA TOPLANDI
DÜNYA ATATÜRKÇÜLERİ LONDRA’DA TOPLANDI Admin
Bu içerik 615 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu 2016 yılında Almanya’nın Dortmund kentinde kuruluş çalışmalarına başladı. Alman yasalarının sıkı kuralları nedeniyle 2018 yılında yasal dernek statüsüne kavuştu. Yasal statüye kavuşmadan önce Almanya’da iki, İsveç, Avusturya ve Türkiye’de (İstanbul) birer toplantı gerçekleştirdi.

Sağdan sola Divan kurulu İlknur Boray (yazman), Mustafa Sönmez (Başkan Yardımcısı), Ali Tekin Atalar (Başkan), Serap Arabacı (yazman)

İngiltere’deki toplantı saygı duruşu ve topluca Ulusal Marşımızın okunmasıyla başladı. Divan Başkanlığına Ali Tekin Atalar, Başkan yardımcılığına Mustafa Sönmez ve yazmanlıklara İlknur Boray ve Serap Arabacı seçildiler. Gündemin kabul edilmesinden sonra kongre çalışmalarına başladı.

                                      ADDP Başkanı Jale Özer konuşmasını yaparken

Kongrenin açılış konuşmasını Başkan Jale Özer yaptı. Başkan Jale Özer’in konuşmasının tam metni:
“Sayın Divan ve ADDP’nin temsilcileri 2’nci Olağan Genel Kurulu Toplantısını Londra’da İngiltere ADD’nin ev sahipliği yapmasından büyük onur duyuyoruz. Hepiniz hoş geldiniz.

11 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 1. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’ndan bu tarihe kadar, yeni yönetim kurulu olarak hem anavatanımızda hem de dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek olaylara hassasiyetle yaklaşıp, demokratik kitle örgütü olmanın verdiği sorumlulukla çalışmalarımızı yürüttük.

Türkiye’de Atatürk ve Cumhuriyet’in kuruluş felsefesine yönelik saldırılara karşı tepkilerimizi dile getirdik. 7 sene önce Almanya’nın Dortmund şehrinde bizleri biraraya getiren ADDP’nin yeni yönetim kurulu olarak hem derneklerimizle daha iyi bir iletişimin hem de ADDP’nin kurulması için ilk adımı atan ADD Genel Merkez yönetimi ile daha sağlam bir ilişkinin temelini attık.Yönetim kurulu olarak yaz tatili dönemi hariç her ay gerçekleştirdiğimiz yönetim kurulu toplantılarımız sayesinde .ok sıkıiletişim içinde olduk. Üye derneklerimizin ortak projeler yapması konusunda destek verdik. ‘Mustafa Kemal’in Sofya Yılları’ belgeselinin üye derneklerimizle bir koordinasyon şeklinde değişik ülkelerde prömiyerlerinin yapılması bunun en güzel örneğidir. Üye derneklerimizin dayanışması ve özverili çalışmaları sonucu ADDP daha da güçlenmiştir.

5 -7 Ağustos 2022 tarihinde İzmir’de genişletilmiş üye dernekler toplantımız hem yurt içi hem de yurt dışındaki medyada ses getirerek ADDP’nin görünürlük kazanmasını sağlamıştır. ADDP olarak, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez ev sahipliğinde; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ve Sanatçılar Girişimi’nin de desteğiyle ilki 12 Kasım 2022 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde, ikincisi de bu sene 28 Ekim 2023 de Ankara’da düzenlenen Büyük Cumhuriyet Buluşması’na destek vererek mesaj gönderdik.

ADDP olarak hem Türkiye’de hem de yurt dışında ortak sesimizi kuvvetlendirmeye önem veriyoruz. Atatürk’ün her konudaki çağdaş görüşlerine karşı  yapılabilecek haksızlıklara karşı dikkatli davranarak, açıklamalarımızla anında tepki  vermeye özen gösteriyoruz. Örneğin 2022 de Almanya’da Atatürk’e hakarette bulunan bir gazete editörüne ve gazeteye Mustafa Kemal Derneği ile ortak kınama açıklaması yaptık. İran’da Mahsa Amini’nin katledilmesi ile başlayan olaylar üzerine laik düzen içinde kadın erkek eşitliğinin önemini ve Atatürk’ün kadın hakları konusunda tüm dünyaya ve özellikle Rıza Şah döneminde İran’a örnek  olan kararlarını vurgulayan bir bildiri yayınladık. Üye derneklerimiz bu bildiriyi İngilizce Almanca,İsveç ve Norveç dillerine de çevirerek daha geniş kitlelere ulaştırdılar.

Ayrıca Milli Mücadele döneminde Türkiye’nin İzmir’de soykırım uygulandığı iddiaları üzerine kurulu ABD – Yunan ortak yapımı ‘Smyrna’ filmi yapımcılarını ve destekleyen kuruluşları kınayan bir basın açıklaması yayınladık. Disney Plus dijital platformunun, Amerika Ermeni Ulusal Komitesi – ANCA’nın baskısı altında ‘Atatürk’ dizisini tüm dünyada yayınlamama, bunun yerine sadece Türkiye’de FOX TV de ve sinemalarda yayınlıyarak Türk Ulusu’na bir armağan gibi sunma kararını hakaret kabul edip, bir kınama açıklamasını hem Türkçe hem de İngilizce olarak yayınladık, ve Disney plus yönetimine de gönderdik.

ADDP, Atatürk’ün insanlık ve barış felsefesi ışığında, O’nun manevi mirası olan ilim ve akıl rehberliğinde Cumhuriyeti’mizin 100.yılında üye derneklerinin dayanışmasını daha da kuvvetlendirmeye, sesini tüm dünyaya duyurmaya  yönelik çalışmalarını büyük bir kararlıkla sürdürdü. Bu amaçla 2022 ve 2023 yılında, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti kimliğini, adaletli bir hukuk sistemini savunan basın açıklamaları yayınladık. Türkiye’de iktidarın adeta koşar adımlarla şeriat devletine doğru gidişine, tarikat ve cemaat benzeri yapılanmaların toplumun ve devletin üzerinde gittikçe artan kontrolüne; bu kontrol sonucu kadın şiddeti ve cinayetlerinin, çocuk tacizlerinin gittikçe artmasına dikkat çeken ortak açıklamalarımızla mücadelemizi sürdürdük. Cumhuriyeti’mizin 100.yılı nedeniyle üye derneklerimiz özenle ve coşkuyla her biri anlamlı kutlamalarla yurt dışındaki yurtseverleri bir araya getiren etkinlikler düzenlediler.

Bu vesile ile, bu bilinç ve sorumlulukla çalışan yönetim kurulu arkadaşlarıma ve çalışmalarımıza destek veren üye derneklerimize huzurunuzda teşekkür eder, başarılı bir genel kurul geçirmenizi diler, saygılar sunarım.”

                                                Norveç ADD Başkanı Pelin Balolu görüşlerini açıklıyor.

ADDP kongresine katılan delegeler hem yurt dışındaki hem de yurt içindeki çeşitli konulara ilişkin konuşmalar gerçekleştirdiler. ADDP’nin gençlik örgütleriyle de daha da güçlenerek yoluna devam etmesine yönelik çalışmalar üzerinde görüş bildirdiler.

 

Olağan 2. Genel Kurul Toplantısı Sonuç Bildirgesi

25 KASIM 2023 / LONDRA

Dünyanın üç kıtasından dayanışma içinde olan Atatürkçüler, 7. kuruluş yılında, Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu çatısı altında birlik, beraberlik ve dayanışma kararlılıklarını bir kez daha yenilediler.

Almanya'da tüzel kişiliğini kazanmış olan ADDP, İngiltere Atatürkçü Düşünce  Derneği'nin evsahipliğinde Londra'da yapılan 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, Türkiye´nin ve tüm dünyanın içinde bulunduğu zor şartlara rağmen, yurt dışındaki faaliyetlerine ve çalışmalarına aksatmadan devam edeceğini beyan etti.

Toplantıya katılan ADDP üyesi dernek temsilcileri, Atatürkçü düşünceyi dünyanın her bir tarafındaki Atatürkçü derneklerle birlik olarak çocuklara ve gençlere de tanıtmaya kararlı olduklarını, ve bunu gerçekleştirmek için, yurt dışında yaşayan gençlerimizin dayanışması ve bilgi alışverişi yapmaları için en kısa zamanda ADDP içinde bir gençik komitesi kurarak çalışmalarına devam edeceklerini belirttiler.

Toplantıda, Genel Kurul'un sadece seçim için değil, Atatürkçü düşünce doğrultusunda yeni ve kalıcı fikirlerin üretildiği bir buluşma olmasına da özen gösterildi. Toplantıda özellikle Türkiye'de bilimsel eğitim yerine "fitrat " eğitimine ağırlık verilmesi, ve Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına karşı çıkan yargı kurumları sorunlarına da değinildi. Türkiye´nin içinde bulunduğu bu çıkmazdan, ancak ve sadece Atatürkçü düşüncenin gösterdiği yol ile çıkabileceğini tekrar eden dernek temsilcileri, bunun için Türkiye Genel Merkez ADD, ve diğer demokratik kitle örgütlerinin bir araya gelmelerinin, ve ortak calışma yapmalarının önemini vurguladılar. Bu konuda girişimlerde bulunmaya hazır olduklarını yinelediler.

Genel Kurul Toplantısı sonrası yapılan Cumhuriyet’imizin 100. yıl kutlaması yemeğine, o sırada Londra'da bulunan Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanı Av. Süreyya Turan'da davet edildi.

 ADDP 2. Olagan Genel Kurulu Toplantısına gelen ve orada temsil edilen ADDP üyesi Atatürkçü Dernekler:

-        İSVEÇ Atatürkçü Düşünce Derneği

-        İNGİLTERE Atatürkçü Düşünce Derneği

-        AMERİKA Atatürk Derneği

-        FLORIDA Türk Amerikan Derneği (ABD)

-       GÜNEY KALİFORNİYA Turk Amerikan Dernegi (ABD)

-        Atatürk Kültür ve Gençlik Evi - AGEV (Almanya)

-        KARLSRUHE Atatürkçü Düşünce Derneği (Almanya)

-        Filizler Atatürkçü Düşünce Türk Kültür Derneği (Kosova)    

-        NORVEÇ Atatürkçü Düşünce Derneği

-        VORARLBERG Atatürkçü Düşünce Derneği (Avusturya)

Dernekler, yurtdışında Mustafa Kemal Atatürk´ün daha yakından tanınması ve daha iyi anlaşılabilmesi için yapacakları ortak çalışmalarda ve projelerde, sosyal medya ve teknolojiyi daha etkili olarak kullanma yollarında birbirlerine destek olacaklarını bildirdiler.

EK:

1. Olağan Genel Kurul Toplantısı ve secimleri sonucu yeni şekillenen ADDP Yönetim Kurulundaki görev dağılımı aşağıda belirtildiği gibidir:

•       Başkan:  Jale Özer Swailes - İngiltere ADD

•       1. Başkan Yardımcısı: İlknur Boray - Amerika Atatürk Derneği

•       2. Başkan Yardımcısı: Mustafa Sönmez - İsveç ADD

•       Genel Sekreter: Pelin Balolu - Norveç ADD

•       Sayman: Serap Arabacı - Karlsruhe ADD

•       Üye: Haydar Ahi - Vorarlberg ADD

•       Üye: Meral Tastekin - Osnabruck AGEV

 Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri :

•       Ferhat Derviş - Filizler Atatürkçü Düşünce Türk Kültür Derneği

•       Vega Sankur - Guney Kaliforniya Turk Amerikan Dernegi

•       Canan Ozaktay - Florida Türk Amerikan Derneği

.Denetim Kurulu Asil Üyeleri:

•       Dr. Ali Tekin Atalar - İngiltere ADD

•       Macide Akay -  İsveç ADD

Denetim Kurulu Yedek Üyeleri:

•       Mirat Yavalar - Amerika Atatürk Derneği

•       Abdulkadir Baz - Karlsruhe ADD

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu ADDP 2.Olağan Kongre Londra İngiltere İngiltere ADD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ