İZLANDA’DA YANARDAĞ PATLADI

İzlanda'nın Reykjanes Yarımadası'nda son üç yılda dördüncü kez volkanik patlama meydana geldi. Uzmanlar, bu salgının öncekilerden çok daha güçlü olduğu konusunda uyarıyor. Jeolog ve yanardağ uzmanı Ármann Höskuldsson, “Bu çok ciddi bir patlama ve diğerleri bunun yanında mezeye benziyor” değerlendirmesini yapıyor.

İZLANDA’DA YANARDAĞ PATLADI
İZLANDA’DA YANARDAĞ PATLADI Admin
Bu içerik 413 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İzlanda'nın Reykjanes yarımadasında volkanik dağ patlamaya ve lav püskürtmeye başladı. Pazartesi akşamı saat 21.00'de Grindavik kasabasının kuzeyinde güçlü bir deprem ölçüldü ve yaklaşık 2 saat sonra 23.17’de lavlar yükselmeye başladı.

Patlama web kameralarında görülebiliyor. İzlanda hava durumu ajansı web sitesinde "Sahil güvenlik, patlamanın tam yerini ve boyutunu doğrulamak için kısa süre içinde yayında olacak" diye yazıyor.

Bu, Reykjanes Yarımadası'nda üç yıl içinde yaşanan dördüncü patlama. İzlanda ve özellikle Reykjanes, Avrasya ve Kuzey Amerika kıtasal levhalarının buluştuğu "Orta Atlantik Sırtı"nın tam üzerinde yer alıyor. Bu, volkanik patlamaların çok yaygın olduğu anlamına gelir.

İzlanda basınının yazdığına göre Kristín Jónsdóttir gece boyunca enstitüde volkanik patlamadan sonraki çatlağın dört kilometreye kadar uzunlukta olduğunu ve büyümeye devam ettiğini belirtti. Volkanolog Ármann Höskuldsson'un değerlendirmesi bunun "yaklaşık dört kilometre uzunluğunda bir çatlak" olduğu yönünde.

İzlanda Reykjanes yanardağ patlama deprem lav
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ