ALMANYA, LİTVANYA’DA ASKER KONUŞLANDIRMAYI PLANLIYOR

Almanya, NATO tarihinde ilk kez, askerlerini kalıcı olarak görevlendirmek üzere başka bir Avrupa ülkesine gönderme kararı aldı. En geç 2027 yılına kadar yaklaşık 5.000 Alman askerinin Rusya sınırından yaklaşık on mil uzakta bulunan Litvanya'da kalıcı olarak konuşlandırılması planlanıyor.

ALMANYA, LİTVANYA’DA ASKER KONUŞLANDIRMAYI PLANLIYOR
ALMANYA, LİTVANYA’DA ASKER KONUŞLANDIRMAYI PLANLIYOR Admin
Bu içerik 317 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Almanya kendi tarihi içerisinde bir ilke imza atıyor. Amerikan emperyalizmin bekçiliğine soyunan kapitalist batı ülkeleri terör devleti İsrail’in sivil Filistin halkını çoluk çocuk kadın yaşlı demeden katletmesine timsah gözyaşlarıyla sızlanırken Ukrayna konusunda üzerlerine toz kondurmuyorlar. Asker ve silah ve para yardımları birbirini izliyor. Amaç Rusya’yı çökertmek olunca ; herşey mubah kabul ediliyor.

En geç 2027 yılına kadar yaklaşık 5.000 Alman askerinin Rusya sınırından yaklaşık on mil uzakta bulunan Litvanya'da kalıcı olarak konuşlandırılması planlanıyor. Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius'un kendisinin "tarihi" olarak tanımladığı belgeyi Vilnius'ta imzalamasından bu yana bu durum açık bir şekilde ortaya çıktı.

Bu karar, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığına ve birçok Avrupa ülkesine yönelik artan söylemlere doğrudan bir yanıttır. Boris Pistorius'un Alman birliklerinin Baltık'a konuşlandırılacağını duyurması aynı zamanda Kremlin ve Putin'e doğrudan bir mesajdır. Savunma bakanı, "Avrupa'da barışı ve güvenliği tehdit edebilecek herkese açık bir sinyal gönderiyoruz" dedi.

Litvanya ordusu yalnızca 15.000 askerden oluşuyor. Bu nedenle Almanya'nın kararı, özellikle de sınırın diğer tarafında Rusya varken memnuniyetle karşılanıyor. Rusya ile Litvanya arasındaki gerilim, özellikle de NATO üyesinin geçen yıl Kaliningrad'a giderken ülke genelindeki kargo trafiğini durdurmasının ardından, geçtiğimiz yıl oldukça yüksekti.

Geçen yaz Litvanya Rusya'nın karşı önlemlerine karşı yüksek alarma geçmişti ve bu yılın ağustos ayında ülke, Letonya ve Polonya ile birlikte Belarus Başkanı Alexander Lukashenko tarafından nükleer silahlarla tehdit edildi. Belarus Devlet haber ajansı Belta'ya göre, "Bize saldırganlık yöneltilirse bunları hemen kullanacağız" dedi.

Putin geçtiğimiz günlerde NATO başkanı Jens Stoltenberg ve ABD Başkanı Joe Biden'ın, Rusya'nın Ukrayna'yı yenmesi halinde daha fazla ülkeyi işgal etmeyi planladığı ve Rusya-Finlandiya sınırında askeri yığınak yapıldığı yönündeki uyarılarını reddetti. Bu mesaj dün Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından tekrarlandı. Sky News'e göre Lavrov, "ABD başkanı gibi ciddi insanların bunu yüksek sesle söylemesi, içinde bulundukları çaresiz durum hakkında çok şey söylüyor" dedi.

Almanya asker konuşlandırma Litvanya NATO Ukrayna Rusya Amerika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ