ALMANYA’DA YÜZ BİNLER SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Bugün Almanya’nın başkenti Berlin’de 100 bin kişi ırkçılığı ve ırkçı partiyi protesto etti. Aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partisi(AFD)’nın Almanya’daki tüm göçmenlerin geri gönderilmesi yönündeki planlarını protesto etmek için toplandılar. Protestolar diğer partiler de destek veriyor.

ALMANYA’DA YÜZ BİNLER SOKAĞA DÖKÜLDÜ
ALMANYA’DA YÜZ BİNLER SOKAĞA DÖKÜLDÜ Admin
Bu içerik 361 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Almanya’da aşırı sağcı AfD (Almanya için Alternatif) Partisi ve ırkçılık karşıtı protestolar sürüyor. Başkent Berlin’deki parlamento binası Reichstag'ın önünde toplanan yaklaşık 100 bin kişi, ülkedeki bütün yabancıları sınır dışı etmeyi planladığı ortaya çıkan aşırı sağcı AfD Partisi’ni protesto etti.

Almanya’da demokrasinin korunmasına vurgu yapan göstericiler, "Naziler dışarı" ve "Bütün Berlin AfD'den nefret ediyor" sloganları attı. Eylemciler, ellerinde üzerinde "Irkçılar alternatif olamaz" ve "Nazilere yer yok" yazan dövizler taşıdılar. Göstericiler, "Bizler birlik olursak, Nazilerin ve aşırı sağın yeri olmaz. Artık aşırı sağa karşı kararlı duruş sergileyen politikalara ve politikacılara ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

Göstericiler, havanın kararması ile protesto sırasında aynı anda cep telefonlarının ışıklarını açarak görsel şölen oluşturdu. Yoğun kalabalık nedeniyle metrolar ve banliyö trenlerinin seferlerinde aksamalar meydana geldi.

Protestolar başkent Berlin'in yanı sıra Köln ve Münih’te düzenlenen benzer gösterilere de on binlerce kişi sokağa çıktı. Köln’deki gösteriye organizatörlere göre 50 binden fazla kişi, Münih’teki gösteriye ise polise göre 100 bin kişi katıldı. Münih'teki gösteri, aşırı kalabalık nedeniyle güvenlik endişesiyle yarıda kesilmek zorunda kaldı. Ülkenin diğer kentlerinde de ırkçılık karşıtı ittifakın çağrısı üzerine çok sayıda irili ufaklı protesto düzenlendi.

Alman basınında yer alan haberlerde, geçtiğimiz sene kasım ayı sonunda AfD Partisi üyeleri ve diğer bazı ırkçı grupların Potsdam'ın kuzeyindeki lüks bir otelde "Geri Dönüş" konulu konferansta bir araya geldikleri ve AfD'nin iktidar olması durumunda ülkedeki bütün yabancıları sınır dışı etme stratejisinin nasıl uygulanacağının ele alındığı belirtilmişti. Toplantıda ayrıca Almanya vatandaşlığına geçmiş olan yabancı uyrukluların da vatandaşlığının iptal edilerek, ülkeden gönderilmesinin tartışıldığı ifade edilmişti.

Haberlerde, toplantıda AfD’nin Federal Meclis üyesi Gerrit Huy, AfD’nin Federal Meclis’teki lideri Alice Wiedel'in kişisel asistanı Rolan Hertwigi, AfD'nin Saksonya-Anhalt Eyalet Meclisi Grubu Başkanı Ulrich Siegmund, Avusturya'dan aşırı sağcı Martin Sellner ve Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) üyesi 2 kişinin de yer aldığı belirtilmişti. Haberlerde, toplantıya davet için gönderilen mektupta, “Ülkemizi yeniden normal ve sağlıklı bir rotaya sokma şansı, her zamankinden daha fazla” ifadelerinin kullanıldığı ve katılımcılardan “en az 5 bin euro bağış” yapması talep edildiği aktarılmıştı.

Gizli toplantının ortaya çıkmasının ardından aşırı ırkçı politikaları ve anayasaya aykırı tutumları nedeniyle AfD’nin kapatılması tartışma konusu oldu.

Almanya ırkçılık aşırı sağ Almanya İçin Alternatif AFD protesto Berlin Köln Münih
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ