FRANSA’DA TÜRBAN KRİZİ

Paris'teki bir lisede yaşanan türban krizi ülkede gerilimi artırdı. Bazı öğretmen ve velilere gönderilen "kafa kesme" videoları sonrası liselere silahlı korumalar yerleştirildi. Fransa, batı dünyasında siyasal İslamcıların ağırlıklı olduğu bir ülke olarak biliniyor.

FRANSA’DA TÜRBAN KRİZİ
FRANSA’DA TÜRBAN KRİZİ Admin
Bu içerik 188 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Fransa'da bir öğrencinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yasaklanan türbanı çıkarmadığı için okul müdürü tarafından darp edildiğini öne sürmesiyle başlayan gerilim hızla büyüyor. Aşırı İslamcılar protestolarını sürdürüyorlar.

Sözcü gazetesinde yer alan bir habere göre, Paris'teki bir lisede kız öğrenciden türbanını çıkarmasını istediğini fakat darp etmediğini savunan müdür, sosyal medyadaki ölüm tehditlerinin ardından istifa etmişti. Başbakan Gabriel Attal'ın, okul müdürü tarafından darp edildiğini öne süren öğrenciye iftira davası açılacağını söylemesi ise tartışmaları alevlendirmişti.

Laiklik ilkesi kapsamında okullarda başörtüsünün ve diğer dini sembollerin yasak olduğu Fransa'da tartışma giderek büyürken, birçok okulun tehdit mesajları alması üzerine onlarca liseye silahlı korumalar yerleştirildi. Bazı öğretmenlere ve velilere "kafa kesme videoları" gönderildiği belirtildi.

Öğretmen Samuel Paty 2020’de Paris’te başı kesilerek öldürülmüş, beş ay önce de bir başka öğretmen Arras kentindeki okulunda öldürülmüştü.

Moskova'yı kana bulayan saldırı sonrası terör tehdidi seviyesini yükselten Fransa, İslamcı grupların okullara yönelik tehditleri ve iki öğretmenin öldürülmesinin ardından geçen aylarda okullarda güvenliği artırmıştı. İsveç’te de Mart ayı başlarında Stockholm’un Tyresö Bölgesinde terör hazırlığında bulunan dört IŞİD’li yakalanmıştı.

Fransa Lise Türban Türban Krizi Paris
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ