YEREL SEÇİMDE TÜRKİYE’NİN RENGİ DEĞİŞTİ

31 Mart Pazar günü yapılan mahalli yerel seçimlerin galibi Cumhuriyet Halk Partisi oldu. CHP, AKP’nin elinden 3 büyükşehir ve 8 il merkez belediyesi, MHP’den de 1 büyükşehir ve 3 il merkezini aldı. Türkiye’nin rengi turuncudan kırmızıya döndü.

YEREL SEÇİMDE TÜRKİYE’NİN RENGİ DEĞİŞTİ
YEREL SEÇİMDE TÜRKİYE’NİN RENGİ DEĞİŞTİ Admin
Bu içerik 373 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Yüksek seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener yaptığı son açıklamasında, "Kesin olmayan sonuçlara göre büyükşehir belediye başkanlığına katılım oranı yüzde 78,11 olarak gerçekleşmiştir. Kesin olmayan sonuçlara göre CHP 35, AK Parti 24 DEM 10 MHP 8 belediye başkanlığı kazanmıştır" dedi.

CHP, 1989 yılından bu yana pek varlık gösteremediği yerel seçimlerde bu kez Türkiye’nin rengini turuncudan kırmızıya dönüştürdü. Kesin olmayan sonuçlara göre, açılan sandıklardan % 37,76  (17 385 867) oy alırken, AKP, % 35, 48 (16 339 297) olarak yansıdı. Bu durum CHP’nin büyük bir başarısı olarak yorumlanıyor.

CHP’nin oy oranının bu kadar yükselmesinin nedenlerinin en başında yoksullaşan bir halk dolaysıyla dibe vuruna ekonomik çöküntü yatıyor. Halk AKP’ye 20 yıldır bu ülkeyi yalanla, dolanla ve basiretsiz bir biçimde yönetiyorsun ama, “Yeter artık” dedi. Enflasyonun üç haneli rakamlara yükselmesi, halkın ekonomik olarak büyük zorluklarla karşı karşıya olması seçim sonuçlarını belirleyen en önemli etken oldu.

CHP ile ittifakı yapmaktan kaçınan ve seçimlere tek başına giren ve 81 il belediyesinden sadece birini kazanan İYİ Parti'nin Genel Başkanı Meral Akşener'den çarpıcı açıklama geldi. Akşener, "Gereken adımları atacağız. En kısa sürede olağanüstü seçimli kongremizi toplayacağız" dedi. Bu durum İYİ Parti’nin sonunun geldiğini ve kendisini var edemeyeceüne dair bir işaret olarak algılanabilir. Olanüstü kongrede kaybetme şansının yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Yerel seçimlerde 3. Parti olarak ortaya çıkan Yeniden Refah Partisi bu durumdan yararlanmak amacıyla hemen erken bir genel seçim istedi. Şanlıurfa ve Yozgat il belediyelerini kazan YRP, 25 yakın ilçe ve belde belediyesini de kazanmış gözüküyor. Ufukta bir genel seçim havası olabilir vmi, bu da ilerleyen günlerde göreceğiz.

CHP, bu başarısını kalıcı kılabilmek için çok dikkatli ve sağlıklı politiklar üretmek ve halk ile olan iletişimine büyük önem vermesi gerekiyor. CHP teşkilatı kullanacağı söylemlere de dikkat ederek, sağlıklı adımlar atması bir zorunluluk olarak karşısında duruyor.

İsveç Postası olarak CHP’yi kutluyor ve devamını diliyoruz.

Türkiye Yerel Seçim CHP AKP CHP kazandı 31 Mart 2024
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ