RAWA MAJİD ”KÜRT TİLKİSİ” SERBEST Mİ, BIRAKILDI?

Yönettiği çete ve işlediği suçlardan dolayı Kürt Tilkisi olarak anılan Rawa Majid, İsveç’ten yurt dışına kaçmıştı. Önce Türkiye’de ve oradan İran’a geçen Majid, geçen yıl İran'da tutuklanmıştı. Tutuklama ve sonrası muammaya dönüşen Majid’in rüşvetle ikinci kez serbest kaldığını Aftonbladet gazetesi babasının söylemlerine dayanarak yazıyor.

RAWA MAJİD ”KÜRT TİLKİSİ” SERBEST Mİ, BIRAKILDI?
RAWA MAJİD ”KÜRT TİLKİSİ” SERBEST Mİ, BIRAKILDI? Admin
Bu içerik 419 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Geçen yılın sonbaharında, Rawa Majid'in İran'da tutuklanıp hapsedildiğine dair medyada birçok haber yer aldı. Aftonbladet’in ulaştığı bilgilere göre, Rawa Majid'in babası oğlunun birkaç ay boyunca İran hapishanesinde kaldığını, geçen Eylül ayından sonra uzun süre evi olduğu Türkiye'yi terk ettiğini söylüyor.

Aynı zamanda gazetede çete liderinin hayatının son aylarda nasıl göründüğüne dair tutarlı bilgiler yer alıyor.

Ayrıca Aftonbladet'e göre Majid, bir yandan Türk yetkililerle sorunlar yaşamaya başlarken bir yandan da düşmanları tarafından takip edildiğini hissediyor.

Majid, İran sınır polisi tarafından durduruldu ve gazetenin kaynaklarına göre serbest kalması için rüşvet olarak 50.000 dolar (yaklaşık 580.000 İsveç kronu) ödedi. Ancak birkaç hafta sonra Rawa Majid bir barikatta sıkışıp kaldı ve gazeteye göre İran'ın istihbarat ve güvenlik servisi VEVAK tarafından tutuklandı ve güvenlik servisinin Urmiye şehrindeki gizli gözaltı merkezine götürüldü.

2021'de Kürt İnsan Hakları Ağı (KHRN), güvenlik teşkilatının gözaltı merkezlerini modern işkence hücreleri olarak duyurdu. Aftonbladet'e konuşan bir muhbir, “Yüzü darbe izleri taşıyordu ve kırmızıydı” diyor. Majid'in geçen yıl 26 Eylül'de mahkemeye çıkarıldığında durumuyla ilgili olarak saçlarının diken diken olduğunu söyledi.

Aftonbladet’in elde ettiği bilgiye göre Majid, bir ay kadar önce hapishaneden kaybolmadan önce birkaç ay boyunca güvenlik gözetiminde tutuldu. Kendisinin başka yere mi taşındığının yoksa serbest mi olduğunun belirsiz olduğunu yazıyor.

Ancak Rawa Majid'in babası gazeteye, oğlunun bir aydan biraz daha uzun bir süre önce aradığını ve ona özgür olduğunu söylediğini söyledi.

İsveç Rawa Majid Çete reisi Kürt Tilkisi Türkiye İran tutuklama serbest rüşvet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ