MALLORCA ADASI KİTLE TURİZMİNE İSYAN BAYRAĞI AÇTI

İspanya’nın turizm açısından tanınmış adası son yıllarda büyük ölçüde artan kitle turizmine isyan bayrağı açtı. Ada çok kalabalık, pahalı ve kirli bir hale geldi. Kitle turizmini durdurmak isteyen protestocular da bunu söylüyor. 10.000 kişi yaz sezonundan duydukları memnuniyetsizliği işaretlemek için Cumartesi gecesi Palma'da yürüdü.

MALLORCA ADASI KİTLE TURİZMİNE İSYAN BAYRAĞI AÇTI
MALLORCA ADASI KİTLE TURİZMİNE İSYAN BAYRAĞI AÇTI Admin
Bu içerik 166 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Dünya basınında yer alan haberlere göre Mallorca halkı çekilmez hale gelen yoğun turizme karşı ayaklandı.  Hemen hemen tüm büyük turistik destinasyonlar bu sorunla mücadele ediyor. Turistlere birkaç günlüğüne veya bir haftalığına daire kiralamaktan büyük meblağlar çekmek mümkün; bu da sıradan sakinlerin kiralarını artırdı ve konut sıkıntısına katkıda bulundu.

Mallorca'da da artık turistlerin ev almasının engellenmesi yönünde talepler var. - Gösteriyi düzenleyenlerden Carme Reines, The Independent'a yaptığı açıklamada, “Yetkililerin burada beş yıldan fazla yaşamamış kişilerin mülk satın almasını engellemesini istiyoruz” diyor.

Daily Mail'in haberine göre, üç çocuk annesi Patri Vecina, ailesiyle birlikte on yıldır aynı evde yaşıyor. Ancak gazeteye, “Aralık ayında sahibinin burayı yabancılara satacağını ve taşınmamız gerektiğini söylediğini söyledi” diyor.

Daily Mail'e göre konut fiyatları son on yılda iki katından fazla arttı ve artık aile, adayı terk ederek kuzey İspanya'ya gitmekten başka seçenek görmüyor. Aile, “Mallorca'da kalmaya gücümüz yetmez” ifadelerini kullanıyor.

Geçen yıl Mallorca 14,4 milyon ziyaretçi çekti ve turizm adaların GSYİH'sının yüzde 45'ini oluşturuyor. Cumartesi günkü protestolar aynı zamanda artan yaşam maliyetleri ve turizmin altyapı ve çevre üzerindeki etkisi ile ilgiliydi. Birçoğu adaya yapılacak uçuş sayısının yanı sıra kaç yolcu gemisinin yanaşmasına izin verilmesi gerektiği ve kiralık araç miktarı konusunda bir sınırlama talep ediyor.

İspanya Mallorca Kitle Turizmi isyan protesto Mallorca Halkı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ