İhaleyi aldın, ver olimpiyatı teklifi!

Sinop’ta kurulacak Nükleer Enerji Santral için Türkiye’de bulunan Japon Başbakanı Shinzo Abe’ye Başbakan Erdoğan rüşvet teklif edercesine bir söz sarfetti. Erdoğan, ‘2020 için adaylıktan çekilin’ ricasında bulundu. Sinop ve yöre halkıyla birlikte bu santralın yapılmasına karşı çıkan bilim adamların hiçe sayılıyor.

İhaleyi aldın, ver olimpiyatı teklifi!
İhaleyi aldın, ver olimpiyatı teklifi!
Bu içerik 1558 kez okundu.

 

Sinop halkı daha ilk günden bu santalın kendi bölgelerine yapılmasına ve bölgelerinin santral yapı için elverişli olmadığını dile getirerek isyan ediyorlar. Bilim adamları yer seçiminin hem yanlış olduğunu hem de nükleer enerji yerine seçeneksel başka enerji kaynaklarının düşünülmesi gerektiğini söylüyorlar. Ayrıca bilim adamları Karadeniz bölgemizin I. deprem kuşağı üzerinde bulunmasının hem bölgede hem de Karadeniz içerisinde meydana gelebilecek bir depremin Japonya örneğinde olduğu gibi büyük tehlikeler yaratacağı kanısındalar. Hükümet ise, Sinop’ta kararlılılığını sürdürüyor. Bu nedenle de anlaşma yapılarak imza altına alınmış bulunuyor.
 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sinop’a kurulacak nükleer enerji santrali için işbirliğini öngören protokolun imzası sırasında, Japon Başbakanı Shinzo Abe ve heyetini şaşırtan bir çıkış yaparak,“Olimpiyatlarda Japonya rakibimiz. Ama ben Sayın Başbakan’a ‘çekilin’ dedim. ‘ Bu olimpiyatı da biz yapalım’ dedim. Herhalde Tokyo Valisi’ne bu talimatı verecektir” diye konuştu (Japonya Başbakanını ve Japonya Valisini kendisi gibi, ve valisini emir kulu sanıyor).22 milyar dolarlık bir yatırım konusunda el sıkışıldığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, Tokyo, Madrid ve İstanbul’un aday olduğu 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’na sözü getirerek, Japonya’nın daha önce olimpiyatlara ev sahipliği yaptığını hatırlattığını, bu nedenle Japon mevkidaşına olimpiyat adaylığından çekilmeleri için teklifte bulunduğunu bildirdi. Erdoğan, “Sayın Başbakan’a dedim ki; siz bir olimpiyat yaptınız. Siz, şimdi bu olimpiyattan da çekilin, bunu da biz yapalım. İnanıyorum ki kendileri de bunu anlayışla karşılayacaklardır” ifadelerini kullandı. Japon Başbakan Abe ise Başbakan Erdoğan’ın olimpiyat çıkışına diplomatik ve nazik bir üslupla ‘hayır’ dedi.

 


Tokyo’nun İstanbul gibi 2020 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmak için aday olduğunu hatırlatan Japon Başbakan, “Biz de Japon halkına olimpiyatların zevkini tattırma düşüncesindeyiz. Eğer Türkiye kazanırsa ben ilk kutlayan olmak istiyorum. Eğer Tokyo seçilirse, sizin de ilk kutlayan olmanızı arzu ediyoruz” ifadesini kullandı. Japon heyetindekiler de, “1964’te Tokyo olimpiyat yaptığında çocuğumuz ya yoktuk ya çocuk yaştaydık. Japon gençliğine olimpiyat armağan etmek istiyoruz” dediler.

2013-05-04
İsveç Postası ve Basından

Sinop Nükleer Santral Sinop Sinop Shinzo Abe Sinop Tayyip Erdogan Olimpiyat 2020
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ