12 EYLÜL ASKERİ DARBESİNİN 34. YILI

12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nin üzerinden 34 yıl geçti. 12 Eylül ordunun iktidara açık bir biçimde müdahale ettiği üçüncü darbedir. Süleyman Demirel yönetimindeki hükümet görevden alındı. Liderlerden Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit Gelibolu Hamzaköy’de, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş İzmir Uzunada’da gözetim altında tutuldu.

12 EYLÜL ASKERİ DARBESİNİN 34. YILI
12 EYLÜL ASKERİ DARBESİNİN 34. YILI
Bu içerik 2210 kez okundu.

Liderlere Genelkurmay Başkanı Kenan Evren tarafından birer tebliğ gönderildi. Tüm tebliğlerde : "TSK yönetime el koymuştur. Hükümetiniz feshedilmiş, parlamento üyeliğiniz düşmüştür. Talimatı getiren subayın ikazlarına uyunuz" ifadesi yer aldı.


Kanlı darbenin ardından 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı. 517 kişiye idam cezası verildi. Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı. 937 film sakıncalı bulunduğu için yasaklandı. Gazeteler 300 gün yayın yapamadı. 30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atıldı. Binlerce kitap yok edildi.


Darbeciler kısmen 1970 yılında değiştirilen ve özgürlükler açısından çok önemli olan 1961 Anayasası yürülükten kaldırdı. Darbe sonrası tüm siyasi partiler kapatıldı. Bu durum yaklaşık dokuz yıl sürdü. Kenan Evren hazırlattığı ve “Darbe Anayasası” olarak bilinen 1982 Anayasası % 92,5 oyla kabul edildi.


Türkiye’nin bugün geldiği noktada 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nin çok büyük payı vardır. Darbe, apolitize bir gençlik yetiştirirken, dincilerin, tarikatçılar ve cemaatçıların önünü açtı. AKP bu furyada palazlanan partilerin başında geliyor. Fakat AKP, cemaatçılarla birlikte olarak “Ordu” ya kumpas kurdu. Üst düzey yüzlerce subayı düzmece mahkemelerde yargılayarak, orduyu subaysız bıraktı. Halkın üzerinde bir dikta rejimi kurdu. AKP hükümetinin Kasım 2002’den 28 Ağustos 2014 yılına kadar Başbakanlığını yapan Recep Tayyip Erdoğan, kendisi gibi düşünmeyenleri, kendisine biat etmeyenleri düşman ilan ederek,  “Ya taraf olursunuz ya da bertaraf olursunuz” türünden sözlerle gençliği ve kendisi gibi düşünmeyenleri susturmaya çalıştı.


Türkiye 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nin karanlık günlerinin izdüşümünü fazlasıyla bugün de yaşamaya devam ediyor.


İsveç Postası


Hürriyet gazetesinin manşeti

Bülent Ecevit ve Süleyman Demirel eşleriyle birlikte Gelibolu Hamzaköy'e gönderildi.

12 Eylül Devlet Güvenlik Mahkemelerinde yargılanarak ve yaşı büyütülmek suretiyle asılan en genç kurban ERDAL EREN

12 eylül askeri darbesi kenan evren junta faşizm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ