PROF. DR. METİN TOLAN GÖTTİNGEN ÜNİVERSİTESİ’NE REKTÖR SEÇİLDİ

Almanya’nın Göttingen Üniversitesi, bugün yaptığı senato toplantısında fizik alanında çalışan Prof. Dr. Metin Tolan'ı oybirliği ile rektör seçti.

PROF. DR. METİN TOLAN GÖTTİNGEN ÜNİVERSİTESİ’NE REKTÖR SEÇİLDİ
PROF. DR. METİN TOLAN GÖTTİNGEN ÜNİVERSİTESİ’NE REKTÖR SEÇİLDİ Admin
Bu içerik 667 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Alman NDR'nin haberine göre 30 bin öğrencisi olan üniversite yönetiminin de onayıyla rektör olan Tolan, fizik alanında yaptığı başarılı çalışmalarla tanınıyor.Türk kökenli Alman vatandaşı Metin Tolan, "sinkroton ışınımı" adı verilen yöntem ile maddelerin atom bazında yapısını inceleyen bir fizik profesörü. Ama Tolan, aynı zamanda sinemaya bilimsel yaklaşımıyla da tanınıyor.

2011 yılında verdiği röportajda "Babam Almanya’ya 1961 yılında, yani bundan tam elli yıl önce işçi göçü sırasında geldi. Babam sıvacıydı. Almanya’nın kuzeyinde bulunan tahıl depolama silolarının inşasında çalıştı” diyen Tolan, Schleswig Holstein Eyaleti’nde büyüdü.

Tolan, "Biz üç kardeş Oldenburg'a bağlı Holstein kentinde ilk okula gittik. Babası başka bir ülkeden gelen bizden başka çocuk yoktu. O dönemde bu durum olağan olmadığı için de çok ilgi çekiyordu. Bir kez bile diğer çocuklarla sorun yaşamadık" şeklinde konuşuyor.

Metin Tolan arkadaşlarıyla iyi anlaşmasında, konuştuğu dilin de önemi olduğunu söylüyor. Tolan ailesinde hep Almanca konuşulduğu için Türkçe’yi öğrenme fırsatı olmadı. Okulda ve çevresinde hiç Türk olmayınca, Türkçe öğrenmeye de ihtiyaç kalmadığını söyleyen profesörün sayılara ilgisi ise erken dönemde başladı.

Metin Tolan ilerleyen yıllarda fizik profesörü oldu. Maddelerin atom bazında yapısını inceleyerek, örneğin yumurta akının neden katılaşabildiğini, ya da matkap ucunun nasıl daha sert üretilebileceğini araştırıyor. Bunu röntgen cihazlarının yaydığı ışınlardan daha güçlü bir yöntem olan "sinkrotron ışınımı" adı verilen yöntem ile yapıyor. 

Metin Tolan, "Sinkrotron ışınımı yönteminin büyüleyici yanı, inanılmaz güçlü röntgen ışınları ile bir mikroskop gibi maddelerin iç yapılarını inceleyebilmemizde yatıyor. Bu boyutta araştırma yapmak daha önceleri mümkün değildi" şeklinde konuşuyor.

Metin Tolan’ın hesap yapma tutkusu, sinemeya gittiğinde de onu meşgul ediyor. Tolan, kürsüde olmadığı zamanlarda James Bond filmlerinin insana gerçeküstü gibi gelen ünlü aksiyon sahnelerini gerçekleştirmenin mümkün olup olmadığını araştırıyor:

“1995 yılında Golden Eye filmini izliyordum. Filmin bir sahnesinde James Bond düşen bir uçağın arkasından kayalıklardan atlıyor ve uçağın içine binip, onu tekrar uçurmayı başarıyor. Daha o anda bunun mümkün olup olmadığını düşünmeye başladım. Sinemada kafamdan geçirdim. Karmaşık geldi ama hafta sonunda her şeyi hesapladım ve bu yaptığım iş deçok hoşuma gitti.”

Bu sahnenin teorik olarak gerçekte de mümkün olabileceğini söyleyen Metin Tolan, o günden bu yana James Bond ve Star Trek’teki sahneleri televizyonlarda deneylerle açıklayan konuşmalar yapıyor. Hatta bu konu hakkında kitapları bile var. 

Kaynak: Odatv.com

Almanya Göttingen Üniversitesi Metin Tolan Rektör Göçmen Oldenburg Holstein İşçi göçü Fizik sinkroton ışınımı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ