24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Bir ülke, çağın gereklerine ve çağdaşlığa inanan ve bunun en iyi yolunun çağdaş, bilimsel bir eğitim olduğunu bilen öğretmenlerin omuzlarında yükselir. Buna inanan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun!..

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN Admin
Bu içerik 870 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün “Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Atatürk'e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” ünvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiş ve bu ünvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayınlanması ile resmileşmiştir.

Atatürk’ün 100. doğum yıldönümü olan 1981’de, “başöğretmen” olduğu günün ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. O günden bu yana çağdaş eğitimden yana olan eğitim kuruluşlarınca ve öğretmenlerce kutlanmaktadır.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, barış zamanalrında ülkenin en önemli ordusunun ”eğitim ordusu” olduğunu defalarca yinelemiştir. Ulu önder; “Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir, fendir...” derken, çağdaş uygarlığı yaklamanın eğitimden geçtiğinin oldukça bilincindeydi.

Bu nedenle, öğretmenlerden; “Ben; fikri hür, vicdani hür, irfanı hür” nesiller yetiştirmenizi istiyorum, diyordu. Çağdaşlığa vurgu yaparak; “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür”, “Milletleri kurtaracak olanlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir” sözünü öğretmenlerin gönlünü hoş etmek için söylememiştir.

Mustafa Kemal Atatürk sadece Cumhuriyeti kurmakla kalmamış, onun gereği olan Türk aydınlanmasını ortaya koyduğu devrimleriye gerçekleştirmiştir. Bunu içine sindiremeyen gerici güçler geri çekilerek zaman kollamışlardır. 1950’de gelen çok partili yaşam ve Menderes’in oy avcılığı karşıdevrim rüzgarlarını estirmiş ve gericiler günden güne palazlanarak bugünlere gelmişlerdir.

Bugün eğitimimizin geldiği nokta yürekler acısıdır. Çağdaş, laik eğitimden adım adım uzaklaşılmış ve çağın gerisine düşen bir yol izlenmeye çalışılmaktadır.

Bugünün iktidarı ve eğitim sistemini ellerine geçirenler eğitimi çağın gerisine taşıyarak belki kendi çıkarlarını koruyabilirler ama ülkeye yaptıkları kötülüğü tarih hiçbir zaman unutmayacak ve affetmeyecektir.

Bugünde Ulu Önder, eşsiz devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ü özlem ve saygıyla anarken; O’na laik olmak için tüm güçleriyle öğrencilerinin çağdaş değerlerle yetişmesi için uğraşan, didinen öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.

24 Kasım Öğretmenler Günü Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk Eğitim Öğretmenler Çağdaşlık Uygarlık Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ