TÜRKÇE DERSİNİN YERİ OKULLARDIR

Kuzey Ren Vestfalya Türk Veli Dernekleri Federasyonu FÖTEV NRW eşbaşkanları Dr. Aysun Aydemir ile Dr. Ali Sak, son yıllarda değişik dernek ve camilerde Türkçe dersleri verilmesinin okullardaki Türkçe derslerine büyük zarar verdiğini söyledi. Eş başkanlar; “Türkçe dersinin yeri okullardır” dedi.

TÜRKÇE DERSİNİN YERİ OKULLARDIR
TÜRKÇE DERSİNİN YERİ OKULLARDIR Admin
Bu içerik 312 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI / HERTEN- Bahattin Gemici

Kuzey Ren Vestfalya Türk Veli Dernekleri Federasyonu FÖTEV NRW eşbaşkanları Dr. Aysun Aydemir ile Dr. Ali Sak, özellikle Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın (YTB) son yıllarda giderek artan maddi desteği ile “hafta sonu okulları” adı altında değişik dernek ve camilerde Türkçe dersleri verildiğini, hatta daha da ileri gidilerek camilerde Türkçe Eğitmen Kursları açıldığını ifade ettiler.

Dr Aydemir ile Dr. Sak, “Bunun son olarak Bielefeld örneğinde olduğu gibi Türkçenin cami ve sivil toplum kuruluşları üzerinden sunulmasını Türkçeye verilebilecek en büyük zarar olarak görüyoruz. Türkçe derslerinin okullarda verilmesi ve derse katılımın artırılması için yıllardır emek sarfeden bizler bu tür uygulamaların acilen durdurulmasını istiyoruz.” dedi.

Kuzey Ren Vestfalya Türk Veli Dernekleri Federasyonu Eşbaşkanları Dr. Aysun Aydemir ve Dr. Ali Sak

OKULLARDAKİ TÜRKÇE DERSLERİ ZARAR GÖRÜR

FÖTEV NRW tarafından yapılan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Bu tür uygulamalar Türkçenin giderek okul sistemi dışına atılmasının önünü açacak, toplum içinde görünürlüğünü kaldırarak prestijini zedeleyecek, Hollanda örneğinde olduğu gibi bir süre belirli derneklerin inisiyatifinde kalıp zamanla kaybolup gidecektir. Bu uygulamalar, değişik siyasi nedenlerden dolayı Türk unsuruna şüpheyle yaklaşan Alman kamuoyunun güvenini daha da azaltacak, bu konuyla uğraşan STK’ların, özellikle de Veli ve Öğretmen derneklerininin çalışmalarına, bu bağlamda Türkçeye önemli ölçüde zarar verecektir.

Bu gelişmeler, okullardaki Türkçe dersine katılımı daha da olumsuz etkileyecek bir sürecin önünü açacaktır. Bunun yanı sıra, yıllarca eğitim bakanlıklarına taleplerde bulunarak Türkçenin okullarda eğitim sisteminin bir parçası olması ve mevcut bulunduğu konuma gelmesi için büyük çaba sarf etmiş olan bizlerin emeklerini boşa çıkarma tehlikesi doğuracaktır.

TÜRKÇE DERSİ OKULDA ÖĞRENİLİR

  Derneklerin ve özellikle de camilerin görevi, Türkçe dersi vermek değildir. Camilerimiz ibadet yerleridir. Her ülkede olduğu gibi dil eğitimi devletin himayesi ve gözetiminde, pedagojik formasyona sahip öğretmenler tarafından okullarda verilir. Dini veya siyasi görüşler temel alınarak çocuklara farklı farklı dil eğitimi verilmemelidir.

Okullar bilgi ve bilim yuvasıdır. Türkçe, okullarda öğretmenler tarafından verilir ve verilmelidir. Türkçe derslerinin camilerde verilmesi, pedagojik, sosyolojik ve dil bilimi açısından ve aynı zamanda siyaseten de yanlıştır. Türk toplumunun kendi içinde ayrışmasını körükleyeceği gibi Türk-Alman diyaloğunu da ciddi şekilde zedeleyecektir.”

                                          Dernek yöneticileri ve üyelerden bazı kişiler birlikte

TÜRKÇE İÇİN GÜÇBİRLİĞİ YAPMALIYIZ

Alman okullarında anadili derslerine katılımın giderek azaldığını, yurt dışında dilimizi ve kültürümüzü yaşatmak, çocuklarımızın asimile olmalarının önüne geçmek için tüm kuruluşlarımızın güçbirliği yapması gerektiğine dikkat çeken eşbaşkanlar Dr. Ali Sak ve Dr. Aysun Aydemir, şu görüşlere yer verdi:

“Türkçenin Alman toplumunda yerini alabilmesi ve saygınlığını artırabilmesi, öğrencilerin okul, meslek ve akademik eğitim başarılarının yükseltilmesi ancak konuyla bire bir ilgilenen Türk STK’larının öncülüğünde, Türk ve Alman makamları ile yakın ve ortak işbirliği çerçevesinde olabilir. Bu alandaki eğitim çalışmaları ise öncelikle veli - öğrenci odaklı yaklaşımlarla mümkündür. Bu çalışmalar çerçevesinde üniversitelerde Türkçe öğretmenliği bölümlerinin açılması büyük önem taşımaktadır.

Dolayısıyla FÖTEV NRW olarak, Türkçe ve Türk kültürü başta olmak üzere gençlerimizin eğitimdeki başarılarının artırılmasına dönük gerekli uyarılarımızı yapmayı, Türk ve Alman makamları ile yakın işbirliğimizi devam ettirmeyi ve bu yöndeki çalışmalarımızı hızlandırmayı bir görev biliyoruz.”

FÖTEV NRW NELER YAPIYOR?

Kuzey Ren Vestfalya Türk Veli Dernekleri Federasyonu (FÖTEV NRW) olarak yıllardır Eyalet Eğitim ve Okul Bakanlığı nezdinde Türkçe dersleri başta olmak üzere, Türk kökenli velilerimizin haklarını takip etmekteyiz. Bu bağlamda anadili dersi öğretmen kadrolarının artırılmasını, okullarda Türkçe konuşma yasağının kaldırılmasını, Essen Üniversitesi nezdinde Türkçe İlkokul Öğretmenliği bölümünün açılmasını sağladık. Türkçe dersleri, FÖTEV NRW`nin ana çalışma alanlarından birisidir.

Türkçe, Alman eğitim sistemi içinde 60 yıllık bir geleneğe sahiptir. Kuzey Ren Vestfalya, Rheinland Pfalz, Hamburg ve Niedersachsen, kısmen de Berlin gibi eyaletlerde Türkçe dersleri Eyalet Okul ve Eğitim Bakanlıklarının sorumluluğundadır. Türkçe, kurs konumundan çıkıp ilk ve ortaokullarda anadili dersi olarak ve seçmeli yabancı dil dersi olarak orta okul ve liselerde not ortalamasını etkileyen branş dersleri arasında yerini almıştır. Özellikle Kuzey Ren Vestfalya ve Hamburg Eyaletleri bu bağlamda oldukça gelişmiş bir uygulama geleneğine sahiptir.

Almanya Kuzey Ren Vestfalya Türk Veli Dernekleri Federasyonu FÖTEV NRW Türkçe dersi okul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ