IRKÇI İSVEÇ DEMOKRATLARI LİDERİ JİMMİE AKESSON, BAŞBAKAN ULF KRİSTERSSON’U ELEŞTİRDİ

Aşırı sağcı-ırkçı İsveç Demokratları lideri Jimmie Åkesson, Başbakan'ın Rasmus Paludan'ın Kuran'ı yakmasına ilişkin açıklamasını eleştiriyor. İfade özgürlüğünü ortadan kaldırmak isteyen güçleri "anlamak" ve "onlara acımanın", "son derece tehlikeli bir yol" olarak nitelendiriyor. Åkesson, Facebook'ta "Çoğu insanın muhtemelen anladığı gibi, hükümetin bu hareketi benim gözümde çok ama çok endişe verici" diye yazıyor.

IRKÇI İSVEÇ DEMOKRATLARI LİDERİ JİMMİE AKESSON, BAŞBAKAN ULF KRİSTERSSON’U ELEŞTİRDİ
IRKÇI İSVEÇ DEMOKRATLARI LİDERİ JİMMİE AKESSON, BAŞBAKAN ULF KRİSTERSSON’U ELEŞTİRDİ Admin
Bu içerik 511 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Aşırı sağcı Danimarkalı politikacı Rasmus Paludan'ın cumartesi günü Kuran'ı yakması, İsveç'in İstanbul'daki konsolosluğu da dahil olmak üzere Türkiye'de büyük protestolarla karşılanmıstı. Kuran yakma olayının ardından Başbakan Ulf Kristersson'un Twitter hesabından bir açıklama yayınlandı.

Kristersson, ifade özgürlüğünün "demokrasinin temel bir parçası" olduğunu yazdı ve şöyle devam etti: “Fakat yasal olan her zaman uygun değildir. Birçokları için kutsal olan kitapları yakmak son derece saygısız bir davranıştır. Bugün Stockholm'de yaşananlardan rahatsız olan tüm Müslümanlara sempatimi iletiyorum."

Aşırı sağcı İsveç Demokratları parti lideri Jimmie Åkesson, Başbakan Ulf Kristersson’un bu açıklaması eleştiriyor. Åkesson, Facebook'ta yaptığı bir gönderide, İsveç'in ifade özgürlüğünü ortadan kaldırmak isteyen güçleri "anlamanın" ve "onlara acımanın", "son derece tehlikeli bir yol" olduğunu yazıyor. Bunu endişe verici olarak nitelendiriyor ve İsveç'in "küçümsenemeyecek bir iç İslamcı tehdide" sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Devamla; "Bu gelişmeyi Başbakanla görüşeceğim ve İsveç Demokratları ile İsveç içindeki ve dışındaki İslamcı güçlere yönelik bu tür bir ihmali nasıl değerlendirdiğimizi açıklayacağım. İsveç Demokratları, İsveç demokrasimizin temel taşlarından ödün verilmesine asla katkıda bulunmayacak çünkü buraya taşınmayı seçen insanlar kendilerine hakaret edilmiş hissediyorlar" diye yazıyor.

İsveç İsveç Demokratları Jimmie Åkesson eleştiri Ulf Kristersson Rasmus Paludan Kuran yakma ifade özgürlüğü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ