NATO BAŞ MÜZAKERECİSİ OSKAR STENSTRÖM: ”İSVEÇ ÇETE SUÇU PKK’Yİ FİNANSE EDİYOR”

İsveç'in NATO süreci durma noktasına gelirken, Finlandiya için bu ileriye doğru düz bir yol gibi görünüyor. İsveç hükümetinin baş müzakerecisi Oscar Stenström'e göre Finlandiya ile İsveç arasında bir fark var. İsveç Radyosu Günaydin Dünya programında, ”Finlandiya'dan farklı olarak, PKK için daha büyük bir fon payına sahibiz” diyor.

NATO BAŞ MÜZAKERECİSİ OSKAR STENSTRÖM: ”İSVEÇ ÇETE SUÇU PKK’Yİ FİNANSE EDİYOR”
NATO BAŞ MÜZAKERECİSİ OSKAR STENSTRÖM: ”İSVEÇ ÇETE SUÇU PKK’Yİ FİNANSE EDİYOR” Admin
Bu içerik 515 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Kabine Kurulu üyesi ve Nato konusunda baş müzakereci Oscar Stenström, Sveriges Radyosu Günaydin Dünya programına verdiği bir röportajda, Dışişleri Bakanının Cumartesi günü Expressen'e söylediklerini doğruluyor: ”Şu anda Türkiye ile NATO müzakereleri yok. Bunun nedeni, hem bir Erdoğan maketinin baş aşağı asılması hem de birkaç yerde Kuran'ın yakılmasından dolayı son protestolardan kaynaklanan karışık durum”

Oscar Stenström devamla; ”Şu anda görüşme yapmak kârlı değil. Her birimiz bir yerde çalışmaya başlıyoruz ve sonra bu aranın ne kadar süreceğini göreceğiz.İsveç süreci durduğu için Finlandiya'nın İsveç'i beklemesi gerekip gerekmediği ya da bizden önce üye olup olamayacakları konusunda spekülasyonlar yapıldı” diyor.

Oscar Stenström, ”Türkiye'nin ilgisinin Finlandiya'ya değil de İsveç'e çevrilmesinin nedenlerinden biri de İsveç'in Kürt terör örgütü PKK ile olan ilişkisi. İsveç, Kürt terör örgütünü 1984 gibi erken bir tarihte terörist olarak sınıflandırdı ve dünyada Türkiye'den sonra ikinci ülke oldu. Buna rağmen, organizasyonun finansmanının önemli bir kısmı İsveç'ten geliyor” değerlendirmesini yapıyor.

Radyo programında Oscar Stenström, ”Finlandiya'dan farklı olarak PKK'ya İsveç'ten daha büyük bir fon payımız var” diyor. Türkiye, İsveç'in Kuzey Suriye'ye yaptığı yardımla PYD'ye ve dolayısıyla PKK'ya yüz milyonlarca dolar sağladığına inanıyor.

Ancak PKK'ya fon sağlayan sadece İsveç yardımı değil. Belki İsveç'in şu anda içinde bulunduğu çok ciddi olan suç oranı bile bunu yapıyor. Son zamanlarda sık sık ortaya çıkan bir takma ad, şu anda Stockholm'u sallayan şiddet dalgasının arkasındaki kilit kişilerden biri olduğuna inanılan "Kürt tilkisi".

"Kürt tilkisi" İsveç makamlarından kaçıyor ve şu anda Türkiye'de. Oscar Stenström, ”Ciddi suç ile terörizmin finansmanı arasında bir sınır vardır. Bu insanlar genellikle kendi alanlarında çok görevlidirler. Terörün finansmanı ve ciddi suç bağlantılıdır.  Her şeyi açıklamaktan uzak ama haraç, silah ve uyuşturucu finansmanı bu bölgede var” diyor ve ekliyor: ”Bunu Türk meslektaşlarımla gündeme getirdim. Genişletilmiş bir İsveç-Türkiye güvenlik işbirliği, Stockholm bölgesinde şu anda gördüğümüz ve deneyimlediğimiz şeyler açısından İsveç için de faydalar sağlıyor” ifadelerini kullanıyor.

Oscar Stenström NATO Baş müzakereci İsveç çete suçu PKK finanse ediyor Kürt tilkisi terör Finlandiye Türkiye Kuran yakma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ