ÅKESSON İLE ANDERSON ARASINDA SÖZ DÜELLOSU

İsveç'in güvenliğini görüşmek üzere başbakanın daveti üzerine toplanıyorlar. Parti liderleri toplantısı öncesinde, Göteborg Posten’e göre S, toplantı sırasında M'yi SD ile işbirliğini durdurması için zorlamayacak. İsveç Demokratları lideri ve hükümet destekçisi Jimmie Åkesson ise, Aftonbladet'e, kendisinin ve Sosyal Demokratların PKK ve diğer terör örgütleriyle olan çok net bağlantılarına odaklanmak istediğini söylüyor.

ÅKESSON İLE ANDERSON ARASINDA SÖZ DÜELLOSU
ÅKESSON İLE ANDERSON ARASINDA SÖZ DÜELLOSU Admin
Bu içerik 438 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Başbakan Ulf Kristersson, İsveç Meclisindeki tüm parti liderlerini salı günü akşam saatlerinde NATO krizi konulu bir toplantıya davet etti. Göteborgs-Posten'den edinilen bilgiye göre, toplantı sırasında Magdalena Andersson (S), Kristersson'u İsveç Demokratları ile işbirliğini sona erdirmeye çağıracak.

Diğer şeylerin yanı sıra, İsveç Demokratları (SD)'nin zaman zaman Türkiye'ye karşı eleştirel konuşması nedeniyle, tarafların işbirliği İsveç'in NATO üyeliğine yönelik bir tehdit olarak görülüyor.

Magdalena Andersson toplantıya girmezden önce, "Anlaşabildiğim şey, ben bu durumda hükümeti desteklemek için elimden gelen her şeyi yaparken, iç kabinede oturan SD'nin tam tersini yaptığı ve parti siyasi çıkarlarını İsveç'in çıkarlarının önüne koyduğu" diyor.

Jimmie Åkesson, Aftonbladet'in muhabirine, Andersson'ın odağı kendisini ve partisini "PKK ile açık bağlantıları"ndan arındırmak, uzaklaştırmak istediğini söyledi. Åkesson, ”Bunu yapmak istediğini anlıyorum. Ama şu anda Türkiye ile bu karmaşık durumu yaşamamızın nedeni bu” diyor.

Jimmie Åkesson Instagram'da Andersson ve S. hakkında sert sözler kullanıyor. Åkesson, "Magdalena Andersson'un odağı saf saçmalığa kaydırmak istemesine şaşmamalı. Kaşlarımı kaldırmama neden olan şey, Magdalena Andersson ve Sosyal Demokratların bunu incelikli bir şekilde ele alma biçimi" diye yazıyor.

Bir iki gün içinde parti başkanlığını bırakacak olan Merkez Partisi lideri Annie Lööf, toplantıda neleri gündeme getireceğini anlattı. Lööf, ”Ciddi güvenlik politikası durumlarında, Rusya dostu İsveç Demokratlarına güvenemezsiniz. SD'ye bağımlı hale gelmemek için hükümetle işbirliği yapmaktan mutlu olan bir dizi tarafız” ifadelerini kullanıyor.

Sol Parti lideri Nooshi Dadgostar, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO sürecini "Kendi iç siyasi oyununda" kullandığının açık olduğunu görülüyor. Dadgoster, Jimmie Åkesson kasttederek, ”Erdoğan'ın seçim kampanyasına katılmaktan vazgeçmelisin” diyor.

Hatırlanacağı üzere, son haftalarda, İsveç'in NATO'ya giden yolu pek çok muhalefet tarafından çizildi. Her şeyden önce Türkiye'den. Ocak ayı ortasında, Kürt yanlısı bir örgüt tarafından Stockholm Belediye Binası'nın önüne bir Erdoğan asıldı asıldı.

Aşırı sağcı Danimarkalı siyasetçi Rasmus Paludan'ın Stockholm'deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran'ı Kerim'i yakmasının ardından tansiyon yükseldi. Tüm dünyada tepkilere neden olan bir şey.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazar günü yayınlanan bir konuşmasında, Finlandiya'ya bir NATO yanıtı daha verilebileceğini ve İsveç'in "şok olacağını" duyurdu.

Salı günü Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, İsveç hükümetinin Türkiye'nin NATO desteğini istiyorsa farklı davranması gerektiğini söyledi. Macaristan ve Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın başvurusunu henüz onaylamayan tek ülkeler.

İsveç İsveç Demokratları Jimmie Åkesson Sosyal Demokratlar Magdalena Andersson söz düellosu NATO PKK Kuran yakma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ